1,3 mln euro przychodu operatora logistycznego
FM Logistic ogłosił swoje wyniki finansowe za rok podatkowy 2018-19, zakończony w dniu 31 III br. Operator logistyczny odnotował roczne przychody w wysokości 1,318 mln euro co oznacza wzrost o 11,8% rdr. Zysk operacyjny wyniósł 35,1 mln euro, ze wzrostem o 32% w stosunku do ubiegłorocznych 26,5 mln euro. Ten przyrost to wynik działań firmy na rzecz poprawy efektywności operacyjnej oraz bardziej selektywnego podejścia komercyjnego.
„FM Logistic osiągnął solidne wyniki w roku finansowym 2018-19, z dwucyfrowymi wskaźnikami wzrostu przychodów oraz zysku operacyjnego.”- powiedział Jean-Christophe Machet, CEO FM Logistic. - “Wzrost przychodów był wyłącznie organiczny i świadczy o zaufaniu naszych klientów. Poprawa rentowności to pierwsze efekty naszego “Focus Planu”, zainicjowanego w roku 2017. “Focus Plan” zakłada realizację czterech zamierzeń: ustalenie optymalnych cen naszych usług, wzrost efektywności operacyjnej, rozwój kadr i bardziej selektywne podejście z komercyjnego punktu widzenia. “Focus Plan został wdrożony i już przynosi korzyści. Te wyniki potwierdzają skuteczność naszego modelu biznesowego, czyli niezależnego i rodzinnego przedsiębiorstwa.”
FM Logistic zyskuje na utrzymującym się zapotrzebowaniu na usługi logistyczne w Europie i Azji, które napędzają wielokanałowa dystrybucja i e-commerce. FMCG, sieci handlowe, branża kosmetyczna to sektory, w których FM Logistic zawarł większość z nowych, wartych 190 milionów euro, kontraktów w roku 2018-19.
Wzrost przychodów z działalności transportowej FM, Logistic wyniósł 17 % (przy stałym wskaźniku rynku walutowego). Ten wynik to skutek zwiększenia wydajności dzięki miejskiemu systemowi dystrybucji Citylogin. Citylogin zyskał uznanie dużych firm zajmujących się handlem elektroniką i handlem detalicznym.
FM Logistic kontynuuje i rozszerza swoją działalność międzynarodową. Rynek zagraniczny (poza Francją) przynosi dzisiaj 61 procent przychodów organizacji. W roku 2018-19 powstały lub rozwijały się platformy europejskie - w Rosji, Czechach, Rumunii, Hiszpanii i Włoszech. Trwają prace nad nowymi platformami w Wietnamie i Indiach.
Europa Centralna. Produkt krajowy brutto na rynkach Europy Centralnej rośnie, FM Logistic doskonale odpowiada na te pozytywne impulsy i wciąż umacnia swoją pozycję w regionie ciesząc się uznaniem klientów i wyróżnieniami branżowymi w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech – mówi Daniel Franke, Dyrektor Zarządzający FM Logistic na Europę Centralną.
W Europie Centralnej FM Logistic otworzył 5 nowych lokalizacji. W Polsce: w Gdańsku, Szczecinie, Łodzi, Będzinie oraz Czeskich Lovosicach, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie ze strony obecnych oraz nowych klientów. Obroty firmy FM Logistic rosną z roku na rok, dzięki konsekwentnie realizowanej strategii i przyjaznym wskaźnikom wzrostu ekonomicznego w Europie Centralnej. W stosunku do ubiegłego roku, w tym regionie, spółka odnotowała wzrost obrotów o 12,5%, co przy jednoczesnym wzroście zysku operacyjnego, zaowocowało znaczną poprawą rentowności. Poszczególne kraje odnotowały następujący wzrost obrotów handlowych w roku 2018-19: Polska o 10%, Czechy o 24%, Słowacja o 6%, Węgry o 25%.
Równolegle FM Logistic kontynuował inwestycje w automatyzację procesów magazynowych, zwiększając efektywność operacyjną poprzez wdrożenie dodatkowych wózków autonomicznych (AGV), robotów współpracujących (coboty) i dronów magazynowych. Firma kontynuowała również transformację cyfrową, przenosząc niektóre aplikacje do chmury oraz wprowadzając nowe systemy zarządzania magazynem (WMS), rollout cyfrowego pakietu HR Suite oraz pakiet Google G Suite.
W roku zakończonym w marcu 2019 roku FM Logistic utworzył dodatkowo 2 300 etatów. Firma zatrudnia obecnie ponad 27 200 osób. Wzrost zatrudnienia następował wolniej niż wzrost przychodów (9,3% w porównaniu z 11,8%), co świadczy o stabilnym zespole obecnych pracowników i pozytywnych wynikach działań podejmowanych w celu zwiększenia efektywności operacyjnej. W tym okresie najbardziej dynamicznie przedstawiał się wzrost w sektorach takich jak: e-commerce (2, 750%), farmaceutycznym (21%) oraz kosmetycznym (19%). Pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy w Europie, FM Logistic zdołał zaspokoić większość swoich potrzeb rekrutacyjnych. W ubiegłym roku FM Logistic w Europie Centralnej zatrudnił ponad 1700 osób.
W roku 2018-19 FM Logistic w Europie Centralnej rozszerzyło współpracę z nowymi klientami, między innymi z takimi właścicielami marek jak: IKEA, Biedronka, Inter-Vion, Chipita, Zentiva, Pepco, Kwidzyn, Żywiec, McCormick, Fanex, Polpharma, Woseba, Continental Bakeries.
W mijającym roku FM Logistic rozpoczął wdrażanie nowego programu zrównoważonego rozwoju, decydując się, między innymi, na instalację paneli słonecznych w nowych platformach logistycznych w Escrenne i l'Herbergement we Francji. Dodatkowo FM Logistic połączył siły z Francuskim Uniwersytetem Badawczym w celu zaprojektowania i opracowania egzoszkieletu stworzonego specjalnie dla operatorów logistycznych.
Wysiłki FM Logistic na rzecz zrównoważonego rozwoju zyskały kilka wyróżnień w roku obrotowym 2018-19. Firma otrzymała ocenę B- nadaną przez CDP w zakresie polityki środowiskowej, znacznie przewyższającą średnią dla sektora, tzn. ocenę D. FM Logistic poprawiła swój wynik z C do B- i obecnie znajduje się w pierwszych trzynastu procentach firm ocenianych przez CDP bez względu na kraj pochodzenia i sektor przemysłu.
Przedstawiciele polskiego i słowackiego zespołu firmy zdobyli główne nagrody w międzynarodowym konkursie FM Logistic Faster Mind Challenge, skierowanym do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którego celem jest promocja innowacji poprzez inicjowanie i realizację projektów, dzięki którym FM Logistic może realizować cele określone w strategii zrównoważonego rozwoju.
Dodatkowo platforma logistyczna w Jarostach to pierwsza jednostka, która osiągnęła wynik 90% w audycie zgodności standardowych procedur operacyjnych firmy IKEA.
Prognozy. W latach 2019-20 FM Logistic prognozuje dalszą poprawę wyniku zysku operacyjnego (EBIT) dzięki selektywnemu wzrostowi przychodów w kontekście handlowym. Cele te są prognozowane dla stałego kursu wymiany walut i z wyłączeniem przejęć lub akwizycji.
« powrót