Rozwiązania logistyczne dla firm
17. edycja targów SOLUTRANS, która odbędzie się od 21 do 25 XI 2023 r. w Centrum Wystawowym Lyon Eurexpo, zapowiada się jako strategiczne spotkanie dla wszystkich graczy w sektorze transportu drogowego. Targi, które już w czerwcu wyprzedały całą powierzchnię ekspozycyjną zgromadzą największych światowych graczy.
więcejW czerwcu 2023 roku, oddział Raben Logistics Polska w Częstochowie przeniósł się do nowego obiektu w centrum logistycznym Hillwood Polska blisko biegnącej z północy na południe Polski drogi krajowej nr 91, zajmując tam 5 100 mkw powierzchni magazynowej i biurowej.
więcejCovid-19 wymusił daleko idące zmiany w funkcjonowaniu łańcucha dostaw. Obecnie, gdy świat wkracza w erę post-covidową, warto zadać sobie pytanie, które z rozwiązań wprowadzonych w czasie kryzysu pozostaną z nami w dłuższej perspektywie. Eksperci z AsstrA dzielą się swoimi przemyśleniami na temat istotnych zmian w branży logistycznej.
więcejOddział Raben Logistics Polska we Wrocławiu oferuje teraz nowe możliwości dystrybucji międzynarodowej z elastycznymi i indywidualnie dostosowanymi rozwiązaniami dla klientów. Przykładem jest szyta na miarę dla jednego z klientów oddziału realizacja serwisu dostaw w ciągu 24h na całe Węgry, Austrię i Słowację.
więcejNowy kontroler ABLOY CUMULUS umożliwia rozbudowę szerokiej gamy produktów o sterowanie mobilne. Kontroler z Bluetooth® pozwala firmom z branży logistyki, obsługę zamków elektrycznych lub innych elektronicznych urządzeń do blokowania drzwi, bram i szlabanów za pomocą aplikacji mobilnej.
więcejInwazja na Ukrainę wstrząsnęła łańcuchami dostaw. Niektóre towary przekierowano na inne szlaki handlowe, inne wymagały całkowitej rewizji schematów dostaw. Globalne zakłócenia mocno wpłynęły na handel.
więcejUczestnicy łańcuchów dostaw są narażeni na ryzyko zakłóceń z powodu czynników prawnych, środowiskowych, politycznych, czy społecznych. Dział analityczny w AsstrA wymienia okoliczności, które wpłynęły na logistykę w drugiej połowie 2022 r.
więcejKonsumenci oczekują od sklepów internetowych sprawnej dostawy, profesjonalnej obsługi oraz bezproblemowych zwrotów czy wymiany produktów. Za tym wszystkim stoi profesjonalny zespół specjalistów oraz strategiczne podejście do procesów logistycznych e-commerce. Na czym polega logistyka e-commerce?
więcejPandemia, wysoka inflacja, rosnące ceny materiałów i wykonawstwa, a w konsekwencji wzrost wyjściowych stawek czynszu to elementy, które dotyczyły sektora magazynowego w 2022 r. Pomimo trudności rynek logistyczny i przemysłowy ma stabilne fundamenty i dynamicznie się rozwijał.
więcejDB Schenker otworzy w przyszłym roku nową placówkę w Pradze. Magazyn o wysokim stopniu automatyzacji poszerzy możliwości logistyczne firmy i skróci czas dostawy. Oprócz operacji detalicznych, nowe centrum dystrybucyjne będzie również odpowiedzialne za działalność w zakresie handlu elektronicznego B2C, w tym za rozbudowany obszar usług dodanych, odpowiadający zapotrzebowaniu na popularne wśród konsumentów, spersonalizowane produkty.
więcejOperator kurierski wdraża program Climate Protect i do 2045 roku chce osiągnąć klimatyczną neutralność. Strategia całej Grupy GLS skupia się na stopniowej redukcji CO2 m.in. dzięki ekologicznej flocie, korzystaniu z OZE i codziennym działaniom wszystkich pracowników i partnerów GLS na całym świecie.
więcejPandemia Covid-19 wymusiła skracanie łańcuchów dostaw, w następstwie czego sektor magazynowy rośnie w zawrotnym tempie. Rozwój e-commerce, zwiększenie natężenia nearshoringu (przenoszenia produkcji bliżej Europy) oraz przechodzenie do modelu just-in-case (zarządzanie zapasami w magazynie) umacniają dalszy rozwój branży.
więcejDB Schenker, jeden z wiodących, globalnych dostawców usług logistycznych, ponownie otworzył terminal logistyczny w Tilburgu w Holandii. Po modernizacji rozpoczętej w 2021 roku, obiekt został wyróżniony przez Deutsche Bahn jako 50. zielony terminal DB Schenker. Ekologiczne terminale są częścią opracowanej przez DB Schenker zintegrowanej koncepcji, która zapewnia energooszczędną eksploatację, niską emisję dwutlenku węgla i wysoki komfort dla pracowników.
więcejNa przestrzeni ostatniej dekady zarówno eksport z Unii Europejskiej do Chin, jak i import z Państwa Środka do UE odnotowuje wzrosty. Jednak widoczna nierównowaga między sprowadzaniem towarów a ich wywozem przyczyniła się do piętrzenia pustych kontenerów czekających na powrót do Azji.
więcejLiczba ludności wzrasta średnio o 81 milionów rocznie. Tak gwałtowny wzrost bezpośrednio wpływa na zwiększenie ilości przewozów. Według Międzynarodowego Forum Transportowego (ang. International Transport Forum – ITF) oraz Międzynarodowej Rady Czystego Transportu (ang. International Council on Clean Transportation – CCT) w ciągu najbliższych 30 lat wolumen drogowych przewozów towarowych wzrośnie o 300%.
więcejMiędzynarodowa grupa firm logistycznych AsstrA-Associated Traffic AG poinformowała o wynikach swojej pracy za rok 2021.
więcejW ostatniej dekadzie nastąpił wyraźny rozwój punktów przeładunkowych, a zwłaszcza centrów dystrybucyjnych. Powierzchnie magazynowe w Polsce z 2,14 mln m² w 2012 r. już w pierwszej połowie 2022 dobijają do 25 mln m². Jednak spowodowany pandemią boom na e-commerce zmienił sposoby dystrybucji i obsługi towarów. Dla efektywniejszego kompletowania i pakowania ładunków dedykowane magazyny zostały rozplanowane na nowo.
więcejSzybka i bezpieczna transmisja danych nabiera coraz większego znaczenia w logistyce. Istniejąca infrastruktura komunikacyjna jest tego podstawowym warunkiem. Aby sprawdzić, w jakim stopniu niezawodne są różne sieci komunikacyjne, naukowcy z Fraunhofer Institute for Material Flow and Logistics (IML) połączyli siły z DACHSER i Europejskim Stowarzyszeniem Palet (EPAL), aby przeprowadzić ogólnoeuropejskie badanie. W tym celu wyposażyli 50 europalet EPAL w trackery i wysłali je w podróż po Europie.
więcejAkwizycje, zrównoważony rozwój i podsumowanie 90 lat działalności – te wątki zdefiniowały działalność Grupy Raben w minionym roku. Inwestycje, innowacje i wyróżnienia dopełniają obraz dokonań jednej z czołowych firm logistycznych w Europie, która nie tylko oparła się pandemii, ale także znalazła w niej szanse na dalszy rozwój.
więcejPrzewaga informacyjna, szybkie przetwarzanie danych i analizy – to kluczowe elementy, dzięki którym firmy logistyczne mogą reagować na nieprzewidywalne zakłócenia, unikając opóźnień i utraty zysków. Nieocenione są w tym technologie chmurowe, których wykorzystanie zwiększa wydajność łańcuchów dostaw i zapewnia przewagę konkurencyjną. W jaki sposób przewoźnicy mogą je wykorzystywać i jakie korzyści przynoszą logistyce chmury?
więcejAnalizując obecną sytuację, należy pamiętać, że 2/3 światowego handlu odbywa się drogą morską. Bez względu na to czy chcemy kupić trampki, lalkę, podzespoły do komputera czy telefon większość z tych rzeczy została wyprodukowana w Chinach w całości albo chociaż ich komponenty. Przeniesienie praktycznie całej światowej produkcji do Chin zaczyna odbijać się zarówno producentom jak i konsumentom czkawką.
więcejPierwszy pociąg kontenerowy z chińskiego Chongqing do niemieckiego Duisburga odjechał 19 marca 2011 r., dokładnie 10 lat temu. Trasa wynosiła 11 000 km, a czas transportu 16 dni. W ciągu kolejnego dziesięciolecia z Chin do Europy i z powrotem przejechało ponad 33 000 pociągów kontenerowych.
więcejOdprawy zdalne to odprawy celne bez fizycznej obecności agencji celnej, wykonywane na odległość. W ciągu ostatniego roku, między innymi ze względu na obostrzenia związane z pandemią, znacznie zyskały na popularności. Cyfryzacja systemów celnych sprawia, że cały proces odprawy uległ nie tylko usprawnieniu, ale też przyniósł wymierne oszczędności dla klientów.
więcej100% zielonej energii staje się rzeczywistością w magazynach i biurach Grupy Raben. A to wszystko na mocy siedmioletniego kontraktu, który firma podpisała właśnie z należącą do Grupy PGE spółką PGE Obrót. Zgodnie z umową w Polsce powstaną dedykowane dla operatora logistycznego farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 35 MWp.
więcejGospodarka światowa ponownie nabiera rozpędu. Gwałtowny wzrost popytu trzeba jednak pogodzić nie tylko z trwającą pandemią, ale też z coraz większym niedoborem materiałów. Stanowi to historyczne wyzwanie oraz prawdziwy test dla globalnych sieci i łańcuchów dostaw. Jednocześnie już wiadomo, że rozwiązaniem nie może być całkowite odejście od globalizacji.
więcejVIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki już za pasem. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dniach 3-5 XI 2021. AsstrA Associated-Traffic AG zaprasza Klientów i Partnerów na stoisko D17 zlokalizowane w hali wystawienniczej nr 1.
więcejZ końcem lipca 2021 magazyn AsstrA w Błoniu k. Warszawy uzyskał pozwolenie na prowadzenie magazynu czasowego składowania. Optymalizacja procesów logistycznych ułatwi Klientom importową i eksportową odprawę celną przewożonych towarów oraz przygotowanie dokumentów.
więcejLogistyka stale się rozwija, podobnie jak wymagania wobec pracowników branży. Nieustanna inwestycja w kształcenie przyszłych specjalistów i menedżerów jest więc ważna dla każdego poważnego gracza na rynku. W tym roku do programu stażowego firmy Dachser przystąpiło w Niemczech 583 praktykantów i 30 studentów. W Polsce swoją przygodę z Dachser tej jesieni rozpocznie 14 stażystów.
więcejZmiany technologiczne nie omijają branży portowo-logistycznej. Wdrażane innowacje w europejskich portach morskich obejmują nowe systemy IT w Rotterdamie oraz Antwerpii. Zwalnianie kontenerów odbywa się na podstawie weryfikacji tożsamości.
więcejDigitalizacja nie jest pojęciem obcym branży transportowej i logistycznej. Wręcz przeciwnie, przepływowi towarów od zawsze towarzyszą dane. Dziś logistyka informacji stanowi integralną część oferty niemal każdego operatora logistycznego na świecie.
więcejPowodzie w Niemczech, Holandii, Belgii oraz Chinach spowodowały perturbacje w łańcuchach dostaw. Żywioł sparaliżował transport drogowy, kolejowy oraz morski. Dostawy przedświąteczne stoją pod znakiem zapytania. Według wstępnych szacunków koszt odbudowy linii kolejowej w krajach europejskich wyniesie nawet 4 miliardy dolarów. Koszty Chin nie są jeszcze znane.
więcej
Końca zawirowań w łańcuchach dostaw wciąż nie widać. Mimo trudnego roku 2020 pandemia ponownie uderzyła w Chiny, a mianowicie w kluczowy punkt światowego handlu: południowochińską prowincję Guangdong. Nawrót poskutkował zamknięciem portu Yantian w Shenzhen od 25 maja 2021 r.
więcejChiny kontynuują ekspansję na światowym rynku logistycznym. Pomimo pozycji lidera, brak dostępności kontenerów, overbooking, trzykrotny wzrost stawek oraz kolejki na granicach stworzyły trudne do przełamania bariery kolejowe, morskie i drogowe.
więcejPandemia zadała wyraźny cios europejskiej gospodarce. Od początku lockdownu eksport z Unii Europejskiej spadł o 9,4% w porównaniu z 2019 r., a import o 11,6%. Handel wewnątrz UE spadł o 7,5%.
więcejOd maja 2021 klienci UTA mają dostęp do ośmiu stacji tankowania LNG obsługiwanych przez berlińskiego operatora, zlokalizowanych w Duisburgu, Sülzetal, Crailsheim, Strullendorf, Mannheim, Getyndze, Wustermark i Schüttorf.
więcejSytuacja na rynku, zmieniające się warunki i rosnące oczekiwania klientów oraz konkurencja, a także działania legislacyjne podejmowane w Unii Europejskiej sprawiają, że transport multimodalny to konieczność i jednocześnie przyszłość. Hegelmann Poland, jedna z czołowych firm w branży spedycyjnej, patrzy w jej kierunku z optymizmem, stale rozwijając ofertę multimodalu dla swoich klientów.
więcejBorneo - pod względem wielkości trzecia, tuż po Nowej Gwinei i Grenlandii, wyspa na świecie. Powierzchnia tego egzotycznego zakątka wynosi 800 000 km², natomiast od Polski dzieli go ponad 10 000 km. Wyspa, kojarzona z tropikalnymi lasami, orangutanami, czy nosaczami sundajskimi, dysponuje również złożami ropy naftowej.
więcejWorld Cargo Alliance (WCA) jest prestiżową, globalną organizacją zrzeszającą niezależnych spedytorów. Do jej członków należy ponad 9 000 biur w 193 krajach na świecie. W kwietniu 2021 r. polska filia międzynarodowej grupy kapitałowej AsstrA przystąpiła do organizacji. Członkostwo w prestiżowej sieci stanowi element rozwoju pakietu usług morskich oraz lotniczych dostosowanych do wymagań Klientów.
więcejPosiadanie własnego magazynu przez firmę logistyczną oznacza brak pośredników i kontrolę na każdym etapie transportu. Przekłada się to na optymalizację kosztów oraz procesów logistycznych, a także gwarancję jakości wykonanej usługi. Aby dodatkowo ułatwić Klientom import i eksport towarów niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na magazyn czasowego składowania.
więcejSłowo „logistyka” mocno zakorzeniło się we współczesnym języku dzięki dostawom międzynarodowym oraz krajowej dystrybucji towarów. Każda międzynarodowa firma kupująca surowce lub sprzedająca wyroby gotowe poświęca znaczne zasoby – a nawet pełnoetatowe role organizacyjne – na zarządzanie międzynarodowymi przepływami towarów. Dlatego szybko rozwijająca się dziedzina logistyki stwarza doskonałe perspektywy kariery dla młodych pracowników.
więcejArtykuły spożywcze stanowią większość ukraińskiego transportu. Według biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Ukraina była drugim co do wielkości eksporterem zboża na świecie za okres rozliczeniowy plonów 2019-2020. Pod względem określonych upraw zajmuje drugie miejsce w eksporcie jęczmienia na świecie, czwarte – kukurydzy i piąte – pszenicy.
więcejObroty międzynarodowej grupy kapitałowej w 2020 r. sięgnęły 370 mln euro, przewyższając wyniki z 2019 r. o 7,5%. W ubiegłym roku grupa skupiła się na rozwoju logistyki projektowej: oddziały AsstrA Project Logistics zostały otwarte w Londynie, Kotce i Houston. Wzrost liczby nowych Klientów w tym obszarze wyniósł 37%, a zysk brutto wzrósł o 12% w porównaniu do 2019 r.
więcejŚrodki ochrony indywidualnej w służbie zdrowia w związku z drugą jesienną falą zachorowań na Covid-19 pozostają towarem deficytowym. Włochy jako pierwszy zachodni kraj dotknięty koronawirusem miał przewagę w pozyskiwaniu międzynarodowych łańcuchów dostaw. Jednak z powodu braku wzorów do naśladowania pojawiły się trudności z opracowaniem planów zarządzania kryzysowego. Włosi proszą o pomoc w walce z pandemią.
więcejFirma Panattoni tylko w 2020 r. firma uzyskała zielone certyfikaty dla 2,6 mln m2 zrealizowanej powierzchni zdobywając m. in. BREEAM na poziomie Outstanding za najbardziej ekologiczny budynek przemysłowy na świecie.
więcej„Koronawirus” został wybrany słowem roku 2020. Przez 12 miesięcy ludzie na całym świecie nauczyli się życia w nowych realiach, przestrzegania dystansu społecznego oraz ustalonych zasad. Trwające zmiany drastycznie wpłynęły na chińską logistykę i łańcuchy dostaw.
więcejW zeszłym roku spółka PKP LHS z chińskiego Xi’an do Sławkowa przewiozła kontenery w łącznej ilości 3 tys. TEU. Zrealizowała je 40 pociągami intermodalnymi, których czas przewozu wynosił tylko 12 dni.
więcej24 grudnia 2020 r., w przeddzień świąt Bożego Narodzenia, przedstawiciele Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii doszli do porozumienia w sprawie warunków wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE. Okres przejściowy zakończył się o północy 1 stycznia 2021 r. Jak nowe zasady współpracy między Brukselą a Londynem wpłynęły na rynek usług transportowych i logistycznych dowiadujemy się od ekspertów AsstrA-Associated Traffic AG.
więcejJak wynika z analizy GfK (Growth from Knowledge), platformy internetowej w zakresie konsultingu dla branży dóbr konsumenckich, w okresie pandemii globalny rynek małego AGD (wykluczając Amerykę Północną i RPA) wzrósł w ujęciu wartościowym o 8,6 %. Natomiast segment dużego AGD wykazał jednakowej wysokości spadek.
więcejFirma Dachser wprowadza rozwiązanie dla short distance we wszystkich europejskich oddziałach. Nowe urządzenie zapewnia kierowcom kompleksowy system wsparcia, który intuicyjnie i niezawodnie prowadzi ich przez wszystkie procesy logistyczne w transporcie.Z rozwiązania już korzystają dwa polskie oddziały – w Szczecinie i Poznaniu – a w kolejnych zostanie wprowadzone w tym roku. Ostatnie wdrożenie nastąpi w sierpniu 2021 r. we Wrocławiu.
więcejWedług danych GUS z 2020 r. import towarów z Chin do Polski w okresie styczeń-sierpień wyniósł 87,9 mld zł, przy czym 12 lat temu roczny wskaźnik był mniejszy o połowę. Dzięki Nowemu Jedwabnemu Szlakowi stale rosnący wolumen przewożonych ładunków po korytarzach euroazjatyckich świadczy o możliwościach dla polskich firm logistycznych.
więcejDACHSER Czech Republic, oddział międzynarodowego dostawcy usług logistycznych, rozpoczyna pilotażowy projekt, którego celem jest zaopatrywanie obszaru centrum Pragi, przy użyciu elektrycznego roweru towarowego.
więcejModele usług logistycznych ulegają ciągłym przemianom, związanym z rozwojem Big Data, wdrażaniem strategii omnichannel, czy informatyzacją łańcucha dostaw. Outsourcing w obszarze logistyki doprowadził do powstania przedsiębiorstw określanych mianem 3PL (Third Party Logistics Provider). Kolejnym krokiem ewolucji logistycznych usług outsourcingowych jest przejście z 3PL do 4PL (Fourth Party Logistics Provider).
więcej"Epidemia COVID-19 w branży logistycznej zdecydowanie zmieniła standard usług przyśpieszając cyfryzację branży (..) "
Rozmowa z dr inż. Grzegorzem Lichocikiem, Prezesem Dachser Polska.
więcejFirma Fresh Logistics Polska z nowymi, nowoczesnymi halami magazynowymi o łącznej powierzchni 16 tys. m2 - w Wojanowie oraz Nowej Wsi Wrocławskiej. Po zakończeniu inwestycji spółka dysponuje łącznie powierzchnią magazynową ponad 55 tys. m2, przeznaczoną do składowania produktów spożywczych wymagających temperatury kontrolowanej.
więcejPandemia koronawirusa szczególnie mocno uderzyła w branże związane z gastronomią, turystyką i hotelarstwem. Sektor logistyczny, mimo umiarkowanej pozycji na rynku, spotkał się z trudnościami, które wymusiły wprowadzenie zmian organizacyjnych i technologicznych. Utrzymanie płynności dostaw mimo wprowadzonych ograniczeń zostało podniesione do rangi sztuki.
więcejW branży logistycznej czas reakcji na potrzeby Klientów jest niezwykle cenny. Dlatego ekspresowe rozwiązania transportowe pozwalają dostarczać przesyłki do odbiorcy końcowego najszybciej jak to możliwe. Dzięki wdrażanym rozwiązaniom przez grupę kapitałową AsstrA Klienci dostarczą pilny ładunek nawet tego samego dnia, w którym miał miejsce załadunek towaru, uwzględniając bezpieczeństwo transportu.
więcejW listopadzie 2020 roku oddział Raben Logistics Polska planuje uruchomienie nowej lokalizacji w Legnicy. W wynajmowanym w Parku Panattoni Legnica obiekcie o powierzchni 11 000 m2, prowadzony będzie dedykowany projekt logistyki kontraktowej dla Grupy Ahlers AG.
więcej280 km do Petersburga, 150 km do Helsinek i 50 do granicy rosyjsko-fińskiej. Port tranzytowy Kotka, położony w mieście o tej samej nazwie nad brzegiem Zatoki Fińskiej, zajmuje poczesne miejsce w wymianie handlowej między krajami WNP i resztą świata.
więcejW coraz bardziej konkurencyjnym świecie każdy dostawca usług transportowych i logistycznych stara się oferować Klientom jak najlepsze wyniki. Aby osiągnąć zamierzony cel firmy logistyczne sięgają po zautomatyzowane systemy informatyczne wspierające procesy w zarządzaniu łańcuchem dostaw.
więcejEtanol, zwany również spirytusem, to substancja monowodorotlenowa o wzorze C2H5OH, która w normalnych warunkach jest lotną, łatwopalną i bezbarwną cieczą. Alkohol etylowy jest nieodzownym składnikiem wielu produktów, w tym środków antyseptycznych i konserwujących, paliw, rozpuszczalników, a także perfum i alkoholi.
więcejDSV Road Sp. z o.o. wynajął ponad 2000 mkw. powierzchni w Panattoni Park Bydgoszcz II. W transakcji najemcę reprezentowała firma doradcza Cushman & Wakefield.
więcejGrupa kapitałowa AsstrA aktywnie współpracuje z 10 000 przewoźników. W 2019 r. liczba zleceń sięgała 161 000, z czego dziennie realizowano powyżej 600 transportów. Dzięki 25-letniemu doświadczeniu w organizacji przewozów międzynarodowych oraz kooperacji z renomowanymi Klientami priorytetem AsstrA jest dalszy rozwój partnerskich relacji z przewoźnikami.
więcejPołowa roku 2020 już za nami. Wraz ze zbliżającym się IV kwartałem rosną obawy przed drugą falą pandemii. Pomimo utrzymującej się niepewności produktywność przedsiębiorstw stopniowo rośnie. Sztandarowym przykładem światowego ożywienia gospodarczego są Chiny. Kraj, który jako pierwszy został dotknięty wirusem i jako pierwszy zaczął szukać wyjścia z sytuacji kryzysowej.
więcejCoraz częściej firmy logistyczne dążą do posiadania własnego magazynu. Wiąże się to z brakiem pośredników, a co za tym idzie, optymalizacją kosztów dla Klienta. Nowe technologie oraz cyfryzacja dotyczące niemal każdej dziedziny życia wpłynęły również na rynek magazynowy.
więcejKażdy ładunek ze względu na swoje cechy charakterystyczne wymaga dostosowania określonego rodzaju środka transportu. Podczas przewozu stali najważniejsze jest zachowanie wszystkich standardów bezpieczeństwa.
więcejOstatni etap przewozu towaru z portu lub stacji kolejowej do konsumenta ostatecznego wymaga dodatkowego wysiłku na rzecz Klienta, dlatego przy wieloetapowym schemacie dostawy ostatnia mila staje się powszechnym i właściwym rozwiązaniem dla zamawiających.
więcejRanking 1 000 największych firm w Polsce publikowany przez „Gazetę Finansową” pojawia się od kilkunastu lat. Zmieniające się tendencje rynkowe, rozwój technologii cyfrowych oraz sytuacja gospodarcza w kraju warunkują wzrost lub spadek zainteresowania poszczególnymi sektorami. Na przestrzeni trzech lat AsstrA Polska Sp. z o.o. podniosła swoją pozycję w rankingu o 147 pozycji.
więcejWywołany przez pandemię swoisty boom na doręczenia indywidualne sprawił, że cała branża KEP, będąca naturalnym partnerem zakupów online, zyskała na znaczeniu. Bezkontaktowe formy realizacji dostaw idą w parze z zasadami higieniczno-sanitarnymi, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo konsumentów.
więcejŚwiadczy o tym chociażby rosnąca liczba przeładunku kontenerów, nowe inwestycje portowe czy możliwość obsługi największych statków transportowych świata. Dynamiczny rozwój sektora e-commerce i transportu morskiego towarów z Chin dostrzega też Rohlig Suus Logistics, który w Gdańsku otworzył nowe centrum logistyczne.
więcejBranża logistyczna rozwija się dynamicznie. W związku z tym powstają coraz nowe wizje zarządzania łańcuchami dostaw. Zapewnienie bezpieczeństwa w czasie transportu jest kluczowe dla zwiększania satysfakcji Klienta, dlatego odpowiednie zabezpieczenie pojazdu pozwala na uniknięcie przykrych sytuacji.
więcejNa rynku ponownie rośnie zainteresowanie magazynami buforowymi i składowaniem tymczasowym - taki trend obserwuje operator logistyczny Dachser Polska, który ma sieć magazynów w kraju. W ten sposób firmy próbują przygotować się na jesienno-zimowe szczyty zakupowe oraz zabezpieczyć na wypadek drugiej fali pandemii, która już raz w tym roku zatrzymała dostawy z Azji i wywołała problemy z zaopatrzeniem.
więcejDachser Polska, operator logistyczny, który również zajmuje się obsługą towarów niebezpiecznych, zorganizuje w tym roku drugą już serię specjalistycznych szkoleń dla swoich pracowników. Szkolenia dotyczą obsługi przesyłek z materiałami niebezpiecznymi, tzw. ADR-ów i odbędą się w oddziałach Dachser we Wrocławiu oraz w Sosnowcu. Pierwsza seria tegorocznych szkoleń chemicznych miała miejsce w okresie styczeń-marzec w oddziałach operatora w Poznaniu, Gdańsku i Rzeszowie.
więcejWychodząc naprzeciw wymaganiom rynku i oczekiwaniom klientów, Raben Logistics Polska zaznaczyła kolejny punkt na logistycznej mapie Polski otwierając wraz z wieloletnim klientem – firmą MAKRO Cash & Carry Polska, nowy magazyn w Adamowie pod Warszawą. W obiekcie o powierzchni 33 tys. m2 zastosowano wiele rozwiązań, które podwyższają nie tylko wydajność procesu, ale i bezpieczeństwo pracowników.
więcejRozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa spowodowało największe załamanie gospodarcze w Europie w ciągu ostatnich 10 lat. W I kwartale 2020 r. w 19 krajach europejskich PKB spadło o 3,8 proc. Według Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej Eurostat w 27 krajach UE gospodarka skurczyła się o 3,5 proc.
więcejAmazon tworzy kolejne 500 miejsc pracy w Łodzi, zwiększając zatrudnienie w swoich centrach logistycznych w regionie łódzkim do 1 300 osób.
więcejID Logistics specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, podsumował wyniki za II kwartał 2020 r. i ogłosił, że sprzedaż wzrosła o 4,3% do do 776,6 mln euro.
więcejPoczątek roku nie był łaskawy dla gospodarki brytyjskiej. Zarówno wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jak i pandemia koronawirusa zadały podwójny cios w system ekonomiczny Zjednoczonego Królestwa.
więcejDB Schenker w Luksemburgu rozszerza swoją działalność, otwierając nowy obiekt w pobliżu terminala cargo na lotnisku w Luksemburgu, które jest jednym z głównych portów lotniczych Europy. Powstanie tam nowe centrum logistyczne, które będzie powiązane z europejską i światową siecią DB Schenker, zapewniając bezpośrednie połączenia ze wszystkimi głównymi rynkami konsumenckimi. Nowy obiekt o powierzchni ponad 7000 mkw. pozwoli na stworzenie 100 miejsc pracy.
więcejGrupa kapitałowa AsstrA nieustannie usprawnia obsługę Klientów korporacyjnych oraz stwarza dogodne warunki współpracy w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu br. AsstrA NY Inc. udzieliła organom celnym USA gwarancji celnej (Carrier 3 Bond).
więcejW Szwajcarii szczyt pandemii nastąpił szybko. Od połowy maja widoczny jest spadek zachorowań. Rząd zaczął stopniowo luzować ograniczenia, wprowadzone na skutek nadzwyczajnej sytuacji. Z punktu widzenia gospodarki pandemia zadała potężny cios.
więcejNowy obiekt Rohlig Suus Logistics, zaprojektowany według autorskich rozwiązań, jest największym hubem firmy i pełni funkcje magazynowe i przeładunkowe. Budynek o łącznej powierzchni 48,5 tys. m kw. został zlokalizowany w Sokołowie na terenie Panattoni Park Warsaw South Janki i stanowi jeden z kluczowych elementów trzyletniej strategii ekspansji magazynowej operatora logistycznego.
więcejDachser, globalny operator logistyczny, zwiększa zasięg dostaw do klientów indywidualnych z 6 do 22 krajów Europy. Ma to związek z rozwojem branży e-commerce, który przyspieszyła pandemia. Ten trend zaobserwował również Dachser Polska, specjalizujący się w obsłudze krajowych eksporterów. Tylko w kwietniu tego roku operator czterokrotnie zwiększył liczbę przesyłek B2C z Polski.
więcejWózek widłowy jest prostym urządzeniem, który ułatwia pracę w wielu różnorodnych sytuacjach. Jego główną zaletą jest możliwość przewożenia różnych produktów na znaczne odległości. Warto znać rodzaje i cechy nowoczesnych wózków widłowych.
więcejKażdy kryzys zawsze stanowi szansę dla wielu przedsiębiorstw niezależnie od proponowanych usług. Zdecydowana większość kluczowych sektorów światowej gospodarki w ostatnich miesiącach musi mierzyć się z pandemią wirusa, jednocześnie odczuwając jej skutki biznesowe. To, co dla jednych stało się poważnym, wielopłaszczyznowym zagrożeniem, inni wykorzystali jako możliwość do rozwoju.
więcejWiosna 2020 minęła w samoizolacji. Rządy wielu krajów ogłosiły kwarantannę, większość ludzi została zmuszona do pozostania w domu, a zadowalać się mogła co najwyżej wyjściem ze zwierzakiem domowym lub na zakupy spożywcze. Życie przeniosło się do trybu online: codzienna praca w systemie home office, nauka za pomocą wideokonferencji, transmisja na żywo spektakli i koncertów.
więcejRohlig Suus Logistics uruchomił nową linię drobnicową łączącą Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Nowy 24-godzinny serwis skierowany jest zarówno do eksporterów, jak i importerów.
więcejEnergia odnawialna z powodzeniem konkuruje z tradycyjnymi jej przodkami. Wykorzystanie energii wiatru znacznie zmniejsza produkcję CO2. Podczas eksploatacji elektrowni węglowych emisja dwutlenku węgla do atmosfery wynosi 820 g/kWh, natomiast pośrednia emisja CO2 z elektrowni wiatrowych wynosi 11 g/kWh. Przejście na energię ze źródeł odnawialnych w Europie do 2030 r. ograniczy emisję dwutlenku węgla o 265 milionów ton.
więcejDachser, globalny operator logistyczny, rozszerza swoją sieć Cargoplus, czyli połączeń drogowych do Rosji, ze względu na rosnące zainteresowanie unijnych eksporterów tym kierunkiem. W oddziale w Strykowie Dachser Polska utworzył punkt przeładunkowy, gdzie przesyłki z Polski i innych krajów UE są konsolidowane, a następnie wysyłane do oddziałów Dachser w Rosji. Operator obejmuje zasięgiem całą Rosję i inne kraje WNP.
więcejWypowiedź Kamilli Joszczuk, pełniącej funkcję Associate Director w Dziale Wynajmu Powierzchni Przemysłowo-Logistycznych CBRE.
więcejCzęści urządzeń elektrycznych z Chin do UE, środki farmaceutyczne z Belgii do Polski, czy też produkty kosmetyczne ze Stanów Zjednoczonych do Rosji. Usługi magazynowe są jednym z elementów rozwiązań logistycznych dla przedstawicieli różnych branż. W kwietniu 2020 r. grupa AsstrA-Associated Traffic AG otworzyła dla swoich Klientów własny magazyn w Polsce.
więcejW kwietniu 2020 r. Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych wydała AsstrA NY Inc. oficjalną licencję NVOCC (Non-Vessel Operating Common Carrier). Amerykańskiemu przedstawicielstwu przypisano również standardowy kod alfa przewoźnika SCAC (Standard Carrier Alpha Code), który jest używany w Stanach Zjednoczonych do identyfikacji firm transportowych. W Zrzeszeniu National Motor Freight Transport Association czterocyfrowy kod AANH wskazuje obecnie na AsstrA NY Inc.
więcejDachser, globalny operator logistyczny, wypracował w Polsce w 2019 r. przychody w wysokości 494,4 mln zł. W 2020 r. firma kontynuuje plan rozbudowy krajowych oddziałów, a część inwestycji została zrealizowana już w I kwartale. Operator, który zdobył mocną pozycję w obsłudze drogowego eksportu z Polski do państw unijnych, będzie także rozwijał sieć połączeń na Wschód, m.in. do Rosji.
więcejGlobalizacja przyzwyczaiła konsumentów oraz firmy do możliwości kupowania towarów z całego świata ze świadomością, że w ciągu nawet kilku dni znajdą się one pod konkretnym adresem.
więcejJak wybrać odpowiednią firmę logistyczną? Na co zwrócić uwagę? Niektórzy kierują się zaleceniami kolegów, inni przeglądają informacje w wyszukiwarkach internetowych, a kolejni szukają referencji w mediach.
więcejPo pomyślnym zakończeniu projektu pilotażowego w magazynie w Eching, DB Schenker wprowadził regularne operacje z wykorzystaniem autonomicznego wózka widłowego.
więcejDachser Polska zamknął 2019 rok poprawą wyników z tytułu obsługi eksportu krajowej branży chemicznej. Operator w dwucyfrowym tempie zwiększył liczbę i tonaż przewiezionych przesyłek zagranicznych z chemią, w tym materiałami niebezpiecznymi. W efekcie obroty w ramach polskiego Dachser Chem-Logistics wzrosły o blisko 65% r/r.
więcejW związku z koronawirusem GLS wprowadza odbiór paczek kurierskich za pomocą kodu PIN. - W ten sposób nasi klienci zyskują kolejne rozwiązanie pozwalające doręczyć przesyłkę bez konieczności podpisu – zachwala GSL.
więcejDotychczasowy Senior Vice President, Country Manager Prologis w Polsce Paweł Sapek, został nowym szefem na Europę Środkową. Będzie teraz odpowiadał za portfolio Prologis, która zarządza 4.2 mln m3 powierzchni magazynowej nie tylko w w Polsce, ale także w Czechach, Słowacji oraz na Węgrzech.
więcejPandemia koronawirusa to wyzwanie dla niemal wszystkich sektorów polskiej gospodarki. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju – we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym – przygotowało zalecenia dla przedsiębiorców z branży transportowej i logistycznej.
więcejFirma AXI IMMO przygotowała raport z podsumowaniem 2019 r. na rynku magazynowym w Polsce wskazując 10 najważniejszych faktów, które kształtowały obraz sektora w ubiegłym roku oraz będą wpływały na jego przyszłość w najbliższych miesiącach.
więcejRok 2019 był kolejnym, bardzo udanym dla rynku magazynowego w Polsce. Zarówno deweloperzy jak i najemcy pozostają niezwykle aktywni, o czym świadczy rekordowa podaż ponad 2,7 mln mkw. oraz wysoki popyt, który już trzeci rok z rzędu osiągnął poziom 4 mln mkw.
więcejSwoje trzecie centrum logistyczne w Polsce otworzyło oficjalnie Zalando. Obiekt w Głuchowie ma 130 tys. m2 powierzchni i jest jednym z największych centrów logistycznych w Polsce. Za zarządzanie nim odpowiada zewnętrzny podwykonawca - DHL Supply Chain - który zatrudnia w nim obecnie ok. 1,2 tys. pracowników.
więcejSeifert Polska jest częścią międzynarodowej grupy logistycznej Seifert Logistics. Jej historia jest wzorcowym przykładem rozwoju. Założona w roku 1947 firma, po dziś dzień jest przedsiębiorstwem rodzinnym z siedzibą w Ulm. Z lokalnego lidera rynku transportowego firma wyrosła do poziomu operatora spedycyjno-logistycznego działającego na arenie międzynarodowej.
więcejPanattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie kontynuuje poszerze swój zasięg na rynku europejskim. Po uruchomieniu biura w Holandii dwa miesiące temu, teraz otwiera kolejne dla Hiszpanii i Portugalii.
więcejW 2020 roku Unity Line obchodzi 25-lecie działalności. Okrągłą rocznicę, bałtycki armator zamierza świętować przez cały rok, szykując wiele interesujących wydarzeń, promocji i niespodzianek. Na początek operator promowy otworzył (od 20 I) sklep internetowy: skandynawskiepodroze.pl.
więcejInPost zapowiedział uruchomienie nowego centrum logistycznego w Krakowie. Na terenie parku KJF Park Balice powstanie obiekt szyty na miarę o powierzchni 9,1 tys. m2. W transakcji doradzała firma AXI IMMO. Krakowski obiekt będzie 11 centrum logistycznym operatora w Polsce.
więcejOperator transportowo-logistyczny DSV Road zmienia lokalizację w ramach kompleksu Panattoni Park Poznań IV. Na terenie tego centrum dystrybucyjnego powstanie druga hala o powierzchni 27 tys. m2, z czego 9,5 tys. m2 zajmie właśnie DSV Road. Po rozbudowie park osiągnie 62 tys. m2, a w przyszłości powiększony zostanie do 87 tys. m2.
więcejW dniach 5-7 XI odbyły się najważniejsze w naszym kraju targi branżowe Translogistica Poland, które zgromadziły rekordową liczbę 280 wystawców, w tym niemal połowę z zagranicy. Najważniejsze wydarzenie TSL, to także najważniejsi gracze branży. Nie mogło tu więc zabraknąć Grupy Logistycznej Seifert, która w tym roku we wrześniu obchodziła uroczyście 20-lecie swojego istnienia w Polsce.
więcejPo Gdańsku, Szczecinie, Warszawie i Łodzi tym razem przyszedł czas na Wrocław, gdzie w ramach rozbudowy sieci miejskich magazynów powstaje nowa inwestycja 7R – kolejny obiekt sieci City Flex Last Mile Logistics. To już drugi projekt dewelopera w tym regionie. Zakończenie budowy zaplanowano na III kwartał 2020 r.
więcejW Rudzie Śląskiej Hillwood Polska buduje kurierski terminal przeładunkowy dla firmy DPD. To już drugi magazyn-sortownia, który firma realizuje dla tej spółki w formule BTS. Hala zajmie ponad 11 tys. m2 z możliwością dalszej rozbudowy. Obok powierzchni magazynowej powstaną również biura. Obiekt zostanie przekazany do użytku w III kwartale 2020 r.
więcejInPost wynajmie od Panattoni Europe ponad 21 tys. m2 powierzchni w czterech centrach dystrybucyjnych - Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie i Opolu.
więcejInPost wprowadza usługę kompleksowej obsługi procesów magazynowych na potrzeby rynku B2C e-commerce. W ramach InPost Fulfillment przedsiębiorca może skorzystać m.in.: z przestrzeni magazynowej – zlokalizowanej tuż obok sortowni operatora, co skraca do minimum czas wysyłki – zautomatyzowania procesu przetwarzania zamówień oraz ich finalnego kompletowania i nadawania w magazynie przez dedykowany zespół pracowników.
więcejFirmy Kuehne + Nagel i Air France KLM Martinair Cargo (AFKLMP Cargo) połączyły swe siły aby zwiększyć integrację elektronicznych procesów rezerwacji i zlecania transportu. Obie firmy umożliwiły klientom całkowite połączenie host-host za pośrednictwem Interfejsu Programowania Aplikacji (API). Dzięki temu, klienci otrzymują w pełni zintegrowane możliwości dopasowania dostępnej przestrzeni ładunkowej do indywidualnych potrzeb.
więcejQLS Polska, operator logistyczny należący do międzynarodowej grupy Meyer QSL, zadba o magazynowanie i transport towarów dla sieci lokali Bobby Burger przez kolejne 3 lata. Firmy rozpoczęły współpracę w kwietniu 2016 r. i kontynuują ją w oparciu o wypracowany, dedykowany model biznesowy zapewniający kompleksową obsługę 42 lokali sieci na terenie całej Polski.
więcejFM Logistic ogłosił swoje wyniki finansowe za rok podatkowy 2018-19, zakończony w dniu 31 III br. Operator logistyczny odnotował roczne przychody w wysokości 1,318 mln euro co oznacza wzrost o 11,8% rdr. Zysk operacyjny wyniósł 35,1 mln euro, ze wzrostem o 32% w stosunku do ubiegłorocznych 26,5 mln euro. Ten przyrost to wynik działań firmy na rzecz poprawy efektywności operacyjnej oraz bardziej selektywnego podejścia komercyjnego.
więcejPrzy ulicy Inwestycyjnej w Konstantynowie Łódzkim deweloper 7R rozpoczął realizację 7R Park Łódź West o powierzchni 32 tys. m2. To drugi, obok 7R City Flex Łódź I, projekt spółki w Polsce Centralnej.
więcejDachser, operator logistyczny specjalizujący się w międzynarodowych przewozach drobnicowych, uruchomił kolejne bezpośrednie połączenia z Niemcami. Dzięki nowym codziennym liniom z Poznania towary polskich eksporterów dotrą sprawniej do Magdeburga i Erfurtu. Łącznie wielkopolski oddział Dachser dysponuje już 25 regularnymi liniami do naszych zachodnich sąsiadów, co oznacza, że 77% wszystkich przesyłek klientów do Niemiec dociera bezpośrednio do oddziałów dystrybucyjnych.
więcejMLP Group opublikowało skonsolidowane wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. W tym okresie Grupa zarobiła na czysto 12,9 mln zł niemal potrajając wynik sprzed roku. Przychody wzrosły natomiast o 25,9% do 34,8 mln zł r./r. . Konsekwentnie rosną również aktywa netto oraz wartość nieruchomości inwestycyjnych.
więcejPoczta Polska nawiązała współpracę z duńskim dostawcą urządzeń i software'u do odbioru przesyłek kurierskich, firmą SwipBox, która od maja 2018 r. rozwija sieć agnostyczną zlokalizowaną już w prawie 150 sklepach Biedronka (grupa Jeronimo Martins) w kluczowych miastach Polski. W ramach pilotażowego projektu, SwipBox udostępni spółkce 200 automatów do odbioru przesyłek.
więcejSEGRO jest pierwszym w Polsce deweloperem i właścicielem nowoczesnych powierzchni magazynowych, który w ramach proekologicznych działań zdecydował się na zainstalowanie pasiek w przestrzeni swoich parków logistycznych. Do uli zainstalowanych w parkach firmy w Warszawie i w Poznaniu wprowadziło się 0,5 mln pszczół.
więcejDachser zwiększył skonsolidowane przychody netto o 5,5% do 5,57 mld euro. Liczba przesyłek również wzrosła o 2,5%, tj. do 83,7 mln, a tonaż o 3% - do 41,3 mln t.
więcejKażdy użytkowany na terenie Polski wózek widłowy powinien mieć decyzję zezwalającą na eksploatację wydaną przez Urząd Dozoru Technicznego lub inną właściwą jednostkę. Jak przebiega procedura rejestracji wózka widłowego? Jakie dokumenty należy przygotować, by UDT nie odrzucił wniosku?
więcejW Krakowie DHL Express uruchomił nowoczesne centrum logistyczne, w którym będzie można obsłużyć do 400 tys. ekspresowych przesyłek międzynarodowych rocznie. Jest to część dużego planu inwestycyjnego realizowanego w Polsce od kilku lat.
więcejTeraz również Włosi, Portugalczycy i Finowie wygodniej odbiorą paczki z Polski. GLS Poland reaguje na szybki rozwój polskiego e-commerce na rynku międzynarodowym. Operator wprowadza kolejne usługi i funkcjonalności ułatwiające sklepom dotarcie do klientów w innych krajach.
więcejOperator logistyczny InPost udostępnił nową aplikację mobilną na telefony pracujące pod kontrolą systemów IOS i Android. W ramach aplikacji użytkownicy mogą skorzystać bezpłatnie z usług, które obejmują m.in. statusy i śledzenie drogi przesyłek, dodatkowe powiadomienia, możliwość odbioru czy zapłaty za pobraniem.
więcejOperator logistyczny ID Logistics podsumował działalność za ubiegły rok. Przychody operatora w IV kwartale wzrosły o 9,2% i osiągnęły poziom 374 mln euro. Jeżeli chodzi o cały rok 2018 Grupa uzyskała w tym czasie przychody większe o 6,1%, które wyniosły 1,410 mld euro.
więcejFirma Dachser powiększyła swój poznański oddział, rozbudowując dotychczasowy cross-dock o ponad 2,6 tys. mkw. W efekcie dysponuje obecnie terminalem przeładunkowym o powierzchni 5,6 tys. mkw., co umożliwia dalszy rozwój biznesu i obsługę coraz większej liczby przesyłek eksportowych, w jakich specjalizuje się operator w Polsce. Łącznie z usługami logistyki kontraktowej obiekt zajmuje teraz ponad 10 tys. mkw. z 57 bramami przeładunkowymi.
więcejDB Schenker przeniósł terminal z Wrocławia do Nowej Wsi Wrocławskiej. Inwestycja za ponad 45 mln złotych jest nową siedzibą oddziału operatora logistycznego w regionie.
więcejDachser tylko w ostatnich miesiącach uruchomił siedem dodatkowych połączeń drobnicowych z Poznania do Niemiec. Są to bezpośrednie linie do Frankfurtu nad Menem i innych lokalizacji w Hesji: Erlensee, Kassel i Homberga, a także do Bad Salzuflen w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz na północ kraju - do Stavenhagen i do Hamburga. Dzięki temu poznański oddział Dachser dysponuje obecnie 22 stałymi liniami do naszego zachodniego sąsiada.
więcejSeifert Logistics Group kontynuuje ekspansję i latem 2019 r. otworzy swoją 46. lokalizację. Seifert Polska, spółka-córka eksperta logistycznego z Ulm, wygrała przetarg na zaopatrzenie nowej fabryki silników w Jaworze w zachodniej Polsce.
więcejGrupa Kapitałowa OT Logistics zanotowała 724,3 mln zł skonsolidowanych przychodów po trzech kwartałach 2018 r., co oznacza wzrost o ponad 13% r/r. W samym III kwartale wzrost przychodów wyniósł 19% (wobec 3% w I kwartale i 17% w II kwartale ).
więcejW III kwartale 2018 r. na polski rynek magazynowy trafiło 683,4 tys. m2. Tym samym na koniec września jego zasoby przekroczyły 15 mln m2, co oznacza, że w ciągu 5 ostatnich lat całkowity wolumen powierzchni podwoił się – podała firma Colliers International.
więcejNa terenie Segro Business Park Łódź dla firmy logistycznej JAS-FBG S.A. powstaje magazyn w systemie cross-dock, o łącznej powierzchni 6,6 tys. m2. W procesie negocjacji i przygotowania strategii najmu, operatora reprezentowali eksperci z Maxon Nieruchomości.
więcejFM Logistic oferuje swoim klientom drobnicowym nowy obiekt magazynowy w Lućmierzu k. Łodzi. Zastąpił on do tej pory wykorzystywany magazyn w tej samej miejscowości. Nowy magazyn realizuje dwa razy większy obrót – na poziomie 6-7 tysięcy palet na dobę.
więcejID Logistics, specjalizujący się w logistyce kontraktowej, rozwija współpracę z firmą Mieszko, jednym z największych producentów wyrobów cukierniczych w Polsce.
więcejOperator logistyki kontraktowej ID Logistics podsumował działalność w II kwartale 2018 r. W tym okresie przychody firmy wzrosły o 8,3% do poziomu 353 mln euro.
więcej104,6 mld zł unijnego dofinansowania ma Polska do wydania przed końcem roku 2023 – poinformował p.o. dyr. CUPT Przemysław Gorol podczas konferencji prasowej 7 VIII przy pl. Europejskim w Warszawie z okazji przekroczenia półmetka perspektywy unijnej 2014-2023.
więcejNowy oddział Agencji zlokalizowany jest w Słomczynie pod Grójcem w nowoczesnym Centrum Logistycznym, gdzie swoją siedzibę posiada również Urząd Celny, który jako jeden z nielicznych w naszym kraju, obsługuje swoich petentów od godziny 7:30 aż do 21:00.
więcejCzy jest coś lepszego niż chwila słodkiej ochłody w upalny dzień? Lody kojarzą nam się z beztroskim dzieciństwem, urodzinami, nagrodą za dobre świadectwo czy pierwszą randką. Badacze odkryli nawet, że obniżają one poziom reakcji na stres. Ale żeby nie straciły swoich magicznych właściwości, muszą być odpowiednio magazynowane oraz transportowane – i to jest właśnie zadanie dla Fresh Logistics.
więcejGrupa GEFCO oraz BERGÉ, wiodący gracz w obszarze multimodalnych usług logistycznych w Hiszpanii, podjęły decyzję o fuzji na tamtejszym rynku. Spółki zawarły porozumienie o połączeniu swoich działów logistyki pojazdów gotowych, w wyniku którego powstanie nowa firma BERGÉ GEFCO posiadająca wiodącą pozycję na hiszpańskim rynku. Operacja wymaga zatwierdzenia przez Komisję Europejską.
więcejDB Schenker jako pierwszy operator logistyczny na świecie oferuje swoim klientom kompleksową usługę druku 3D. Za pośrednictwem portalu internetowego eSchenker klienci mogą przesłać projekt 3D, wybrać materiał i kolorystykę, zapoznać się z cenami, zamówić wydruk, a następnie go otrzymać.
więcejFirma Langowski Shipping (LSH), świadcząca usługi transportowe i logistyczne oraz z zakresu obsługi celnej, wynajęła 3 800 mkw. powierzchni magazynowej w Panattoni Park Pruszków. Eksperci z JLL reprezentowali Langowski Shipping w procesie poszukiwania lokalizacji i negocjacji warunków umowy najmu.
więcejFirma właśnie przedłużyła swój logistyczny kontrakt w parku Logicor Mysłowice oraz podpisała nową umowę pod potrzeby lidera branży spożywczej w parku Alliance Silesia Logistics Center w Czeladzi. Aktualnie, w tych dwóch lokalizacjach, dysponuje już powierzchniami magazynowymi i biurowymi o łącznym metrażu bliskim 13 500 mkw. W obu transakcjach doradzała Agencja AXI IMMO.
więcejFirma UPS poinformowała o planach budowy pięciu kolejnych stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) oraz zakupu ponad 700 nowych pojazdów napędzanych CNG, w tym 400 ciągników siodłowych i 330 ciągników terminalowych.
więcejNiewiele jest na świecie firm branży TSL, które w tak krótkim czasie osiągnęły tak wiele. Jedną z nich jest znana i obecna na rynku polskim Agility – jeden z największych na świecie dostawców zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych. Wystarczy powiedzieć, że jego przychody przekraczają 4,6 mld dol., zatrudnia ponad 22 tys. osób w 500 oddziałach w 100 krajach.
więcej22 VI 2018 r. miało miejsce oficjalne otwarcie oddziału Raben Logistics Polska w Opolu. W uroczystości wzięli udział między innymi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz jego zastępca Maciej Wujec. Na ziemi opolskiej oddział Rabena działa od lat, a w tym roku dojrzał do decyzji o zmianie lokalizacji i przenosin do nowoczesnego kompleksu magazynowego.
więcej21 VI w Gdyni odbył się już XIX Kongres Spedytorów, który był zarazem okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia istnienia Polskiej Izby Spedycji i Logistyki (pod tą nazwą od listopada 2001 r., wcześniej jako Polski Związek Spedytorów Międzynarodowych). Nie obyło się bez wspomnień, gości zabawiała kabaretowa Grupa MoCarta, a zebrani mogli m.in. obejrzeć pokaz zdjęć z ćwierćwiecza istnienia organizacji.
więcejSpecjalizująca się w dedykowanej logistyce kontraktowej firma ID Logistics Polska obchodzi w tym roku 10-lecie działalności na polskim rynku.
więcejDachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, zainwestował w rozbudowę i modernizację swoich obiektów o powierzchni ponad 14 tys. mkw. w miejscowości Mohammedia w Maroku. Od maja br. oddział łączy usługi w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu lądowego, logistyki kontraktowej oraz operacji celnych.
więcejZ badań Barometr E-shopper 2017, przeprowadzonych na zlecenie DPDgroup, wynika, że polski rynek e-commerce coraz bardziej się stabilizuje, choć jego rozwój wciąż jest dynamiczny. Konsumenci robiąc e-zakupy coraz częściej korzystają ze smartfonów a popularność zyskuje e-handel zagraniczny, głównie chińskie portale e-commerce.
więcejFirma OEX E-Business podpisała listy intencyjne dotyczące współpracy z partnerami biznesowymi z obszaru logistyki dla e-commerce z Singapuru. Umowy z Pacific Integrated Logistics Group i UrbanFox Asia mają ułatwić spółce z Grupy OEX dalszy rozwój na rynkach azjatyckich.
więcej11,5 tys. osób wzięło udział w jubileuszowym, już X Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podczas imprezy odbyło się 150 sesji tematycznych, na których wystąpiło 900 prelegentów.
więcejPodczas spotkania z mieszkańcami gminy Baranów, które odbyło się 23 V, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild zaprezentował obszar o powierzchni 66 km2, który ma być zarezerwowany pod budowę CPK (sam port zajmie ok. 30 km2).
więcejGlobalny operator logistyczny przedłużył najem około 7,9 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w parku logistycznym MLP Pruszków II.
więcejPolskiej Koleje Państwowe S.A. podpisały w ubiegłym tygodniu porozumienie z szefami 10 polskich operatorów terminali przeładunkowych i centrów logistycznych. Wzajemne wsparcie na rzecz tworzenia łańcuchów logistycznych na osi wschód–zachód, północ– południe Europy oraz z Azji, a także wspólne kreowanie projektów inwestycyjnych i biznesowych w obszarze logistyki – to główne założenia parafowanego dokumentu.
więcejWedług danych Unii Europejskiej wartość szkód powstałych w wyniku kradzieży ładunków przewożonych na terytorium Europy przewyższa rocznie 8,2 mld euro. Dzięki działalności takich organizacji, jak Stowarzyszenie Ochrony Transportowanych Zasobów (TAPA), walka z rabunkami podczas transportu i magazynowania ładunków staje się bardziej skuteczna.
więcejW Poznaniu zakończyła się X Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna. Triumfatorem tegorocznych zmagań został Konrad Danek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie.
więcej6 IV oficjalnie Raben Logistics otworzył swój nowy oddział w Chlebni (ok. 40 km od Warszawy), przenosząc się z Grodziska Mazowieckiego.
więcejOT Logistics S.A. zawarła umowę z Glencore Polska Sp. z o.o. na przeładunki produktów agro w portach w Gdyni i Świnoujściu wraz ze składowaniem tych produktów w portowych magazynach Grupy Kapitałowej OT Logistics. Umowa jest kontynuacją długoletniej współpracy pomiędzy obiema spółkami, opartej o cykliczne zlecenia.
więcejID Logistics, dostawca usług logistycznych specjalizujący się w logistyce kontraktowej, otworzył Innovation Campus we Francji. Jest to pierwszy tego typu kampus, który został uruchomiony przez firmę logistyczną we Francji.
więcejDachser, globalny operator logistyczny, przewiduje wpływ jednego z największych trendów ostatnich lat, jakim jest rozwój branży e-commerce, na zmianę sposobu dokonywania zakupów w sektorze DIY. Wielokanałowość, postępująca cyfryzacja, a także coraz większa rola operatorów logistycznych, to tylko niektóre z czynników towarzyszących ewolucji handlu w branży budowlano-remontowej.
więcejID Logistics, operator specjalizujący się w logistyce kontraktowej, podsumował wyniki finansowe za 2017 r. Grupa odnotowała wzrost przychodów o 24,2% do poziomu 1,33 mld euro.
więcejDane z rocznego raportu AAG Industrial & Logistics Market Review potwierdzają, że sektor ten z zasobami przekraczającymi 13,5 mln m kw. był najszybciej rosnącym spośród wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych w 2017 roku.
więcejFirma Greencarrier Freight Services Poland skandynawski spedytor i logistyk podpisał umowę na wynajem powierzchni magazynowo-biurowej w Distribution Park Sosnowiec – parku magazynowym - należącym do Hines Global REIT. Firma będzie prowadziła operacje logistyczne na powierzchni 2660 mkw. W procesie negocjacji warunków umowy, najemcy doradzała agencja AXI IMMO.
więcejPo rekordowym 2016 r. na rynku powierzchni magazynowych, również ubiegły rok był w Polsce, jak wszystko na to wskazuje (nie ma bowiem jeszcze ostatecznych, pełnych danych) bardzo dobry. Sytuacja sprzyjała inwestycjom w rozwiązania innowacyjne, szyte na miarę i poprawę efektywności energetycznej – podkreślają przedstawiciele wielu firm tej branży.
więcejDachser obchodzi tego roku 20-lecie Dachser DIY-Logistics - globalnego rozwiązania logistycznego dla branży budowlanej, DIY i ogrodniczej. Ponadto jako partner stowarzyszenia Heimwerken, Bauen und Garten (BHB) firma ponownie wystąpi na Międzynarodowych Targach Wyrobów Metalowych Eisenwarenmesse w Kolonii, gdzie przedstawi swoje usługi usprawniające łańcuch dostaw w sektorze DIY.
więcejWłaściciel i zarządca obiektów logistycznych, firma P3, odnotowała w ubiegłym roku roku rekordowy wzrost. Portfolio spółki zwiększyło się do ponad 4 mln m2 obiektów logistycznych na dziewięciu europejskich rynkach.
więcejOd 1 II w Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka funkcjonuje punkt obsługi Służby Celno-Skarbowej. Na terenie nowego terminala można zatem realizować procedury pozwalające na dopuszczenie towarów do wolnego obrotu na terytorium UE, wywóz towarów oraz przygotowanie innych procedur specjalnych.
więcejTrans Polonia S.A, operator oferujący przewozy cysternowe paliw, płynnych surowców chemicznych i spożywczych oraz mas bitumicznych, osiągnął w grudniu 2017 r. 16,6 mln zł przychodów ze sprzedaży (+6% r/r).
więcej18 I w Warszawie odbyła się konferencja prasowa FM Logistic, na której firma przedstawiła swoje inwestycje z roku ubiegłego, a także - co oczywiste - plany na rok bieżący. Poruszono także tematy zmian w logistyce, rozwoju technologicznego, a nawet rolę Polski jako centrum zarządzania regionem Europy Centralnej.
więcejGrupa Azoty podpisała 6 XII porozumienie z CTL Logistics ws. m.in. przejęcia spółek celowych, a tym samym konsolidacji działalności bocznic w Kędzierzynie i Puławach. Oznacza to, że od 1 I 2018 r. wszystkie spółki zarządzające bocznicami w Grupie Azoty znajdą się w strukturach Grupy.
więcejPopyt na magazyny pozostaje w Polsce nadal wysoki – w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 r. przekroczył 2,2 mln m2, a całkowite zasoby rynku wzrosły do 12,86 mln m2 (+18% w stosunku do roku 2016). Jednocześnie ponad 1,05 mln m2 jest w budowie, a wskaźnik pustostanów pozostaje na rekordowo niskim poziomie 5,04%.
więcejZaopatrzenie statków w naturalny gaz skroplony (LNG) w portach będzie w najbliższym czasie najbardziej dochodowym biznesem w usługach portowych.
więcejGrupa Kapitałowa OT Logistics wypracowała w III kwartałach 2017 r. 639,6 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Zysk operacyjny wyniósł 22,3 mln zł, a wynik EBITDA wzrósł o 45% w ujęciu rocznym do 63,1 mln zł. Grupa zanotowała zysk netto na poziomie 12,8 mln zł.
więcejAgility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, jako pierwsza firma spedycyjna uzyskał certyfikat QEP na najwyższym poziomie – Expert, w zakresie zarządzania chłodniczymi łańcuchami dostaw produktów farmaceutycznych i biotechnologicznych. Certyfikaty QEP przyznawane są przez firmę Envirotainer.
więcejPraca nad ustawą o zakazie handlu w drugą i czwartą niedziele przybrała tak szybkie tempo, że prezydent zdąży ją jeszcze podpisać w tym roku, tak aby obowiązywała od 1 I 2018 r.
więcejPodczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski poinformował, że spółka zainwestuje blisko miliard złotych w nową architekturę sieci logistycznej. Kluczowe będzie utworzenie Centralnego Hubu Logistycznego - gigantycznej sortowni do obsługi krajowego i międzynarodowego e-commerce, w tym rozwijającej się współpracy spółki z Chinami.
więcejRozpoczyna się kolejna, dziesiąta już edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. W tym roku do udziału w niej zgłosiło się blisko 8700 uczniów z 284 szkół w całej Polsce.
więcejSchenker Technology Center (Warsaw) Sp. z o.o. to kolejna spółka Grupy w Polsce. Jej kompetencje to usługi IT dla organizacji, utrzymanie globalnej infrastruktury IT, wsparcie systemów operacyjnych w biznesie lotniczym i oceanicznym, a także rozwój elektronicznych aplikacji dla klientów.
więcejUmowy dla 14 projektów na łączną sumę 8,8 mld zł zawarło Centrum Unijnych Projektów Transportowych 3 X w Ministerstwie Rozwoju. Wśród nich znalazły się m.in. bardzo ważny projekt kolejowy (tunel w Łodzi), budowa drugiej linii warszawskiego metra czy wykonanie w kilku miastach nowych linii tramwajowych. W sumie beneficjenci otrzymają 4,9 mld zł ze środków Unii Europejskiej.
więcejGEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, uruchamia nowy magazyn w Plewiskach k. Poznania. Atutami nowego obiektu są nieograniczona odporność ogniowa oraz dobra lokalizacja, sprzyjająca optymalizacji kosztów dystrybucyjnych. Magazyn został otwarty 1 października, a klientami w tym obiekcie będą firmy z różnych branż, m.in. chemicznej, meblarskiej i motoryzacyjnej.
więcejMainfreight Europe, będący częścią nowozelandzkiej Grupy Mainfreight, ogłosił otwarcie kolejnego europejskiego oddziału, tym razem we Włoszech. Nowe biuro mające swoją siedzibę w Mediolanie, specjalizuje się w usługach Air&Ocean. Włoskie biuro jest już 10. placówką firmy w Europie.
więcejGlobalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, Agility, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w I połowie 2017 r. - Agility Mid-Year Emerging Markets Review.
więcejGlobalny operator logistyczny, Dachser, w ramach rozwoju swojej europejskiej sieci buduje i modernizuje magazyny w Austrii, Rosji i zachodniej Francji.
więcejPrzychody Grupy Kapitałowej Torpol w I półroczu 2017 r. ukształtowały się na poziomie 212,9 mln zł (-36,7% r/r), EBIT wyniósł -9,7 mln zł (-14,2 mln zł r/r), a strata netto -11,2 mln zł (-13,7 mln zł r/r). Portfel zamówień Grupy jest na rekordowym poziomie ponad 3 mld zł.
więcejDostawca zintegrowanych usług transportowo-logistycznych, DB Schenker, wzmocnił swoją europejską sieć transportu lądowego wprowadzając dwa nowe paneuropejskie produkty.
więcejW I półroczu 2017 r. wynajęto w Polsce 1,72 mln m2 magazynów – najwięcej w historii. Popyt netto wyniósł 1,3 mln m2 - to trzeci co do wielkości wynik w Europie.
więcejP3 Logistic Parks kontynuuje intensywny rozwój rozpoczynając budowę magazynu o powierzchni 61,000 m2 w parku logistycznym P3 Piotrków w centralnej Polsce. Głównym najemcą obiektu, który zajmie 56,000 m2 będzie Kuehne+Nagel.
więcejDachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, buduje nowy oddział w miejscowości Stans położonej w austriackim Tyrolu.
więcej7R podpisało umowę z krakowską hurtownią AUTO - GUM na wynajem 12 000 mkw. powierzchni w nowo powstającym Centrum Logistycznym Kraków – Kokotów V.
więcejZ końcem lipca Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, uruchomił nowe połączenie drogowe z Poznania do Rheine w Niemczech. Przewozy na tej trasie będą realizowane pięć razy w tygodniu w obu kierunkach. Jest to już dwunasta bezpośrednia linia Dachser z Wielkopolski do Niemiec.
więcejDeweloper nieruchomości o przeznaczeniu logistyczno-magazynowych Biuro Inwestycji Kapitałowych S.A. otrzymało pozwolenie na budowę Centrum Logistycznego Kraków III. Planowana inwestycja dostarczy ok. 19 tys. m2 powierzchni magazynowej oraz biurowej.
więcejPod koniec ubiegłego miesiąca Grupa Raben podpisała umowę o przejęciu udziałów Busse Logistik, z siedzibą w Kassel. Firma zatrudnia ponad 140 pracowników i prowadzi działalność transportową krajową i międzynarodową. Przejęcie wpisuje się w długoterminowy plan rozwoju Grupy na rynku niemieckim. Transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu pozytywnej opinii władz antymonopolowych.
więcejTrwa rozbudowa Podkarpackiego Parku Logistycznego Omegi Pilzno w Mokrzcu. Już pod koniec sierpnia magazyn będzie miał do zaoferowania klientom dodatkowe 30 000 m2. Nowa powierzchnia, to nowe miejsca pracy dla magazynierów – kierowców wózków widłowych.
więcejAgility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych, ogłosił wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2017. Zysk netto wyniósł ponad 48 mln USD (14,6 mln KWD*) i wzrósł o 11,4 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku.
więcejGrupa ID Logistics, międzynarodowy lider logistyki kontraktowej, podpisała w Hiszpanii nową umowę z firmą Duracell, światowym producentem baterii. Do zadań ID Logistics należy kompleksowe zarządzanie obsługą magazynową i logistyczną produktów Duracell na Półwyspie Iberyjskim.
więcejP3, właściciel, deweloper i zarządca obiektów logistycznych dostarczył dedykowaną powierzchnię dla firmy Quick Service Logistics Polska, lidera na rynku w dziedzinie logistyki żywności w parku logistycznym P3 Błonie. Quick Service Logistics przenosi się z obecnie zajmowanego magazynu w P3 Błonie do nowego budynku, w którym zajmie ponad 9 000 m2, zwiększając całkowitą ilość wynajmowanej powierzchni w parku o 50 %.
więcejW I kwartale 2017 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowej klasy A w Polsce wzrosły do ponad 11,6 mln m2. Całkowity popyt przyrósł o 45% i osiągnął 925 tys. m2. – podaje nowy raport Cushman & Wakefield.
więcejGrupa Trans Polonia przedstawiła wyniki finansowe za I kwartał 2017 r. – przychody ze sprzedaży wyniosły 48,7 mln zł w porównaniu do 23 mln zł osiągniętych w analogicznym okresie roku poprzedniego. Skonsolidowany zysk netto w badanym okresie wyniósł 1,78 mln zł, wobec raportowanej rok wcześniej straty rzędu 1,99 mln zł, a jego rentowność wyniosła 3,7%.
więcejNa zamówienie operatora logistycznego CAT LC Polska w SEGRO Business Park Warsaw, Ożarów powstaje ponad 12 000 m2 nowej powierzchni – powiększany jest o nią budynek, w którym już dziś, na ponad 4 500 m2, firma prowadzi część swoich działań. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego związane z projektem miało miejsce 24 maja.
więcejAutonomiczne ciężarówki, zautomatyzowane magazyny, śledzenie pojazdów, drony – to nie pomysły rodem z najnowszego holywoodzkiego filmu science fiction, ale logistyczne rozwiązania przyszłości. Popularyzacja tych technologii może sprawić, że transport towarów stanie się znacznie efektywniejszy, bezpieczniejszy i szybszy.
więcejPolscy wytwórcy produktów dla branży ogrodniczej eksportują coraz więcej swoich wyrobów do europejskich sieci DIY. Dachser, jeden z operatorów logistycznych, który dostarcza towary do 18 tys. marketów typu dom i ogród w całej Europie, tylko w 2016 r. zwiększył przewozy produktów ogrodniczych z Polski o 65% w stosunku do roku 2015. Najwięcej z nich trafiło do sieci DIY w Niemczech - aż 60%. Chłonnymi rynkami na produkty ogrodnicze wytwarzane w naszym kraju są też Czechy, Słowacja, Francja, Austria, Rumunia, kraje Półwyspu Iberyjskiego i Włochy.
więcejW dniach 29-31 maja na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie przy ul. Armii Krajowej 119/121 odbędzie się Konferencja Naukowa TranSopot 2017 „Wyzwania rozwoju transportu w XXI wieku”. Weźmie w niej udział cała plejada polskich naukowców zajmujących się transportem.
więcejHiszpański lider w rozwoju technologicznych platform do zleceń transportowych - Wtransnet - przedstawił na targach Transport Logistic w Monachium - Qualis Logistics, nową giełdę ładunków, do której dostęp będą miały tylko firmy zaudytowane.
więcejTargi Solutrans 2017 we Francji to miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla przedstawicieli całej branży, umożliwiające prezentację pomysłów i inicjatyw, które przyczyniają się do rozwoju sektora transportu drogowego i miejskiego.
więcejNa Śląsku budowanych jest obecnie sześć nowych magazynów do wynajęcia o łącznej powierzchni 135 tys. m2. W regionie obiekty tego typu liczą już ponad 1,9 mln m2. To daje Śląskowi pierwsze miejsce nie tylko w Polsce, ale także czołowe w Europie Środkowo-Wschodniej.
więcejP3, wiodący właściciel, deweloper oraz zarządca nieruchomości logistycznych w Europie poinformował o planach ekspansji w Polsce. Inwestor – deweloper, który od dziesięciu lat odnosi sukcesu na polskim rynku powierzchni logistycznych, planuje jeszcze dynamiczniejszy rozwój wynikający m.in. z zakupu gruntu w sąsiedztwie istniejącego parku logistycznego P3 Poznań.
więcejZgodnie z nową strategią na lata 2017-2021, ogłoszoną podczas konferencji prasowej 18 IV, Poczta Polska zamierza skoncentrować się na trzech obszarach działalności: usługach cyfrowych i administracyjnych, przesyłkach paczkowo-kurierskich i obsłudze rynku e-commerce oraz międzynarodowych usługach logistycznych.
więcejGLS ogłosił przejęcie amerykańskiej firmy Postal Express Inc. specjalizującej się w przesyłkach ekspresowych.
więcejWychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk naukowych zajmujących się szeroko rozumianym zarządzaniem logistycznym, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu wraz z Partnerami, organizuje I Międzynarodową Konferencję Naukową Logistyka – współczesne problemy i wyzwania w ujęciu międzynarodowym.
więcejOT Port Gdynia, należący do Grupy Kapitałowej OT Logistics, uruchomił w gdyńskim porcie magazyn dedykowany ładunkom agro, który zwiększa potencjał przeładunkowy produktów rolnych w porcie. Zrealizowana inwestycja ma wartość 5 mln zł.
więcejNa zorganizowanej 5 IV w Warszawie konferencji prasowej, Grupa ID Logistics podsumowała swoją działalność w 2016 r. Przychody firmy wzrosły o 15% i po raz pierwszy w jej historii przekroczyły miliard euro.
więcejKewin Stolarski z ZSCKU w Koninie wygrał IX Ogólnopolską Olimpiadę Logistyczną. Prawie 8 tys. uczestników do pokonania, 6 miesięcy logistycznych zmagań, 3 etapy i kilkadziesiąt zadań do rozwiązania – tak w skrócie prezentuje się droga Kewina do zwycięstwa w tegorocznej edycji konkursu. Uczeń III klasy już teraz zdobył symboliczny indeks na studia w Wyższej Szkole Logistyki.
więcejFirma Kuehne + Nagel w Polsce podpisała nową umowę dotyczącą zarządzania logistyką kontraktową firmy Bosch Termotechnika.
więcejFirma Hub One, usługodawca technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla profesjonalistów wraz z FM Logistic, stworzyły wspólnie Inventory Viewer - zautomatyzowany system inwentaryzacji.
więcejPoczątek wiosny wyraźnie ożywił branżę TSL i spowodował wysyp imprez wystawienniczo-konferencyjnych w Polsce i za granicą. W ostatniej dekadzie marca odbyły się w podwarszawskim Nadarzynie dwie imprezy targowe oraz konferencja SITK „INTERMODAL”.
więcejPolska staje się regionalnym hubem dla branży motoryzacyjnej. Jedną z najnowszych inwestycji będzie budowa nowego, „szytego na miarę” magazynu o powierzchni 27 500 m2 dla Valeo Autosystemy, firmy z francuskiej grupy motoryzacyjnej Valeo. Magazyn będzie drugim projektem, który Goodman zrealizuje dla Valeo w Polsce, i powstanie w sąsiedztwie zakładu produkcyjnego firmy w podkrakowskiej Skawinie.
więcejFirma DHL Express, realizująca międzynarodowe usługi ekspresowe, oficjalnie uruchomiła 13 marca br. nowy service center w Toruniu. Jest to kolejna inwestycja DHL Express, po wdrożeniu nowych obiektów w Rzeszowie, Lublinie i Katowicach, zrealizowana w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w ramach największego globalnego programu inwestycyjnego.
więcejPrologis, spółka zajmująca się nieruchomościami logistycznymi, ocenia 2016 r. wielce pozytywnie na co wskazują wyniki działalności w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.
więcej60 uczestników, 120 minut, 6 stron tabel i zadań – tak w liczbach prezentuje się finał IX Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, który 3 III odbył się w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu. Do finałowej rozgrywki przystąpili najlepsi młodzi logistycy z całego kraju, wyłonieni w eliminacjach szkolnych i okręgowych z prawie 8 tys. uczniów.
więcejP3, wiodący ogólnoeuropejski, właściciel, deweloper i zarządca obiektów logistycznych, poinformował o rekordowych wynikach za 2016 rok, zarówno pod względem noworozpoczętych budów, podpisanych umów najmu, poziomu wynajęcia, jak i planowanych inwestycji.
więcejYusen Logistics, globalny dostawca usług logistycznych, wygrał przetarg na dostawę rozwiązań w całym łańcuchu dostaw dla firmy NEUE HALBERG-GUSS (NHG).
więcejAmazon potwierdził, że w IV kwartale 2017 r. otworzy nowe centrum logistyki e-commerce w Sosnowcu. Generalnym wykonawcą inwestycji została spółka Panattoni Europe.
więcejWykorzystanie standardów GS1 w transporcie i logistyce (w Polsce z systemu firmy korzysta kilkadziesiąt tysięcy firm) to przede wszystkim poprawa efektywności i przejrzystości w łańcuchu dostaw. Jednym z jego podstawowych identyfikatorów jest numer GTIN, który od 14 II jest obowiązkowy dla wszystkich produktów, które posiadają je nadane przez właściciela marki.
więcejPonad 300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw zmierzy się w VII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Logistycznej. Wielki sprawdzian branżowej wiedzy przyszłych logistyków i spedytorów odbędzie się 8 marca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
więcejO jedną piątą wzrosła sprzedaż usług kurierskich w Poczcie Polskiej w 2016 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Cały rynek paczkowy dla biznesu w Poczcie Polskiej wzrósł w tym czasie o 17%.
więcejAmazon potwierdził dzisiaj, że w IV kwartale 2017 r. otworzy nowe centrum logistyki e-commerce w Sosnowcu. Zadaniem nowego centrum logistyki e-commerce będzie wspieranie realizacji usług w zakresie dostaw i logistyki na rzecz rosnącej liczby niezależnych małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na Amazon korzystając z usługi Sprzedawaj na Amazon i Fulfillment by Amazon. Generalnym wykonawcą inwestycji została spółka Panattoni Europe.
więcejPolska importuje ponad 240 tys. t bananów, które drogą morską sprowadzane są głównie z Ekwadoru i Kostaryki, ale również z Afryki, i Karaibów. Największym eksporterem tych owoców do Europy od lat pozostaje Ekwador.
więcejRynek ecommerce w Polsce cechuje się wysoką, dwucyfrową dynamiką wzrostu. Zgodnie z raportem PMR wykonanym w 2016 roku wartość wzrostu rynku ecommerce w Polsce w 2016 roku wyniosła 19,7%. Polski rynek ecommerce jest wart 38, 1 miliarda złotych. Taki, dwucyfrowy wzrost powinien utrzymać się do 2020 roku.
więcejDTW Logistics, polski operator logistyczny o zasięgu międzynarodowym specjalizujący się w logistyce kontraktowej oraz transporcie i spedycji międzynarodowej, od nowego roku zwiększył częstotliwość połączeń swojej linii drobnicowej na trasie Polska – Włochy. Firma zapowiada też rozwój regularnych transportów drobnicowych do kilku innych krajów Europy Zachodniej.
więcejOT Logistics S.A. stojąca na czele Grupy Kapitałowej, będącej jednym z liderów branży TSL w Europie, ma umowę z konsorcjum banków na kredyt w łącznej wysokości 50 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na wykup obligacji zapadających w lutym br.
więcejTrzynaście podmiotów powołało (17 I 2017 r. w Davos) Radę Wodorową - Hydrogen Council. Jak donosi John Clancy i Harriet Barham z FTI Consulting, założyciele, czyli: BMW, Daimler, Honda, Kawasaki i Toyota, Shell,Total, Air Liquide, Alstom, Anglo American, Engie i Linde Group mają wspierać komercjalizację rozwiązań z użyciem wodorowych ogniw paliwowych.
więcejGrupa InPost zamknęła ubiegły rok wzrostem liczby obsługiwanych przesyłek o 142%. Wzrost zawdzięcza przede wszystkim segmentowi kurierskiemu, który w ubiegłym roku zanotował o 405% większy wolumen niż w 2015 r.
więcejW grudniu, w stołecznym Hotelu Bristol gościła liczna grupa szefów i przedstawicieli firm związanych z branżą TSL na seminarium „Logistyka made in Germany” zorganizowanym przez Logistics Alliance Germany, Hafen Hamburg Marketing oraz Wydawnictwo Eurologistics. Celem była prezentacja innowacyjnych rozwiązań istniejących w niemieckiej logistyce.
więcejGlobalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych, Agility, ogłosił wyniki finansowe za III kwartał 2016 r.
więcejGrupa Geis z siedzibą we frankońskim Bad Neustadt została założona w 1948 roku. Obecnie firma działa na rynku międzynarodowym jako dostawca kompleksowych rozwiązań logistycznych zatrudniając ponad 6.000 pracowników w powyżej 100 lokalizacjach centrach dystrybucyjnych i logistycznych w całej Europie. Zeszło roczny obrót sięgnął 680 mil. EUR.
więcej24 XI zakończyła się pierwsza edycja Targów Logistyki Magazynowej INTRALOMAG.
więcejW przypadku platform internetowych o sukcesie najczęściej przesądza to, kto był pierwszy. Najlepszym tego dowodem jest czwarta co do wielkości transakcja finansowa roku 2016, czyli sprzedaż „Allegro” za ok. 3,5 mld dol.
więcejKomisja Europejska przekazała Polsce podpisane umowy o dofinansowanie 16 inwestycji transportowych. Otrzymają one 8 mld zł wsparcia z Instrumentu Łącząc Europę (CEF).
więcejDo końca 2016 r. polski rynek kosmetyczny osiągnie 23 mld zł, wobec 20 mld zł w poprzednim roku, co pozwala na zajęcie 6 miejsca w Europie pod względem wartości sprzedaży. Polskie produkty trafiają do ponad 130 krajów, a niemal co drugi kosmetyk wyprodukowany w Polsce trafia na eksport.
więcej24 XI 2016 r. zakończyła się pierwsza edycja Targów Logistyki Magazynowej INTRALOMAG. Innowacyjne technologie, profesjonalne forum i branżowe wystąpienia zachęcały do zwiedzania osoby zainteresowane rozwiązaniami z branży logistyczno-magazynowej.
więcejZakaz handlu w niedzielę, to flagowy pomysł obecnego rządu. Niestety, Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej, nie zajął dotychczas stanowiska odnośnie skutków, jakie zakaz ten spowoduje dla polskich portów. A będzie to doprowadzenie terminali do ruiny.
więcejCoroczne święto polskiej logistyki czeka w tym roku wyjątkowa odsłona. 8 XII 2016 r. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie odbędzie się bowiem już 15. edycja Gali Logistyki, Transportu i Produkcji. Pomimo jubileuszu, nie zabraknie tradycyjnych i zarazem najważniejszych punktów programu.
więcejMiędzynarodowe Targi Łódzkie zapraszają na pierwszą edycję Targów Logistyki Magazynowej INTRALOMAG, które odbędą się już w tym tygodniu, w dniach 23-24 listopada 2016 roku w hali Expo-Łódź przy al. Politechniki 4 w Łodzi. Wydarzeniem towarzyszącym Targom będzie II Forum Inwestorów i Eksporterów „W centrum Polski, w centrum Europy”.
więcejOperator logistyczny Agality, przystąpił do proekologicznej inicjatywy Carbon Pact Challenge, realizowanej przez Maersk Line, największego na świecie armatora kontenerowego. Podpisane porozumienie przewiduje do 2020 r. ograniczenie emisji CO2 o 15% dla każdego przetransportowanego kontenera, zawierającego przesyłki Agility.
więcejZakończyła się druga polska edycja badania Speed Docking, zorganizowanego przez ECR Polska.
więcejW murach Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, 1 X, kolejny rok akademicki rozpoczęli studenci logistyki. Tej jesieni w poczet społeczności akademickiej WSL przyjętych zostało prawie 1000 osób.
więcejKomisja Europejska w Białej Księdze dla systemu transportowego Unii Europejskiej do 2050 r. zakłada przeniesienie na kolej lub transport wodny aż 30% drogowego transportu towarów do roku 2030, zaś do 2050 r. ponad 50%. Ma w tym pomóc dynamiczny rozwój transportu intermodalnego.
więcej„Nie inwestuję w strefie bo jestem za mały...”, „Dla firm jak moja, nie ma dofinansowania...”, „Wstrzymują mnie procedury...”. To tylko niektóre z odpowiedzi, jakich udzielają małe i średnie polskie firmy, gdy stają przed możliwością zainwestowania w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Zachodniopomorscy praktycy obsługi inwestorów przekonują, że są to mity, które w końcu trzeba obalić. Zrobią to 20 października br. na PROINVESTORS w Szczecinie.
więcejW ostatni piątek zakończyły się w Berlinie największe targi transportowe na świecie – InnoTrans 2016. Na organizowanej co dwa lata imprezie dominującymi hasłami były w tym roku: mobilność, innowacje i ochrona środowiska.
więcejNiedawna wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce - Nursułtana Nazarbajewa, stała się okazją do pogłębienia relacji obu państw w zakresie współpracy gospodarczej, mającej na celu m.in. zwiększenie eksportu oraz wzmocnienia obecności rodzimych firm na tamtejszym rynku.
więcejPolska należy do unijnych potentatów w transporcie drogowym, średniaków w przewozie ładunków koleją i jest zdecydowanym unijnym outsiderem w towarowej żegludze śródlądowej.
więcejGlobalny dostawca rozwiązań logistycznych i spedycyjnych, Agality, podał wyniki finansowe za II kwartał 2016 r.
więcejBlisko 18,5 mld zł planuje przeznaczyć rząd w przyszłym roku na poprawę dostępności komunikacyjnej Polski (połączenie z głównymi europejskimi korytarzami transportowymi) oraz na modernizację, budowę, utrzymanie, ochronę i podnoszenie bezpieczeństwa infrastruktury transportowej.
więcejTargi Logistyki Magazynowej INTRALOMAG to nowa impreza w kalendarzu Międzynarodowych Targów Łódzkich dedykowana branży wewnętrznej logistyki magazynowej, transportowi i inwestycjom w centra logistyczne.
więcejZainteresowanie raportowaniem pozafinansowym rośnie. W 2015 roku 37 organizacji zgłosiło swoje raporty społeczne do konkursu organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Przez ostatnie 8 lat do rywalizacji na tym polu stanęło 200 raportów pozafinansowych. Od 1 stycznia 2017 roku wejdzie w życie ustawa regulująca sporządzanie tego typu dokumentów w Polsce.
więcejRynek magazynowy jest w szczytowej formie, a na koniec roku możliwe jest pobicie kolejnych rekordów – wynika z podsumowania I połowy 2016 r. przygotowanego przez AXI IMMO.
więcejWielka Brytania to światowy gracz w handlu. Według danych WTO za 2013 rok Zjednoczone Królestwo było 8. globalnym eksporterem z udziałem 2,9 proc. i 6. importerem z udziałem 3,5 procent. Według Office for National Statistics (ONS) w 2013 roku łączną wartość brytyjskich obrotów handlowych ze światem obliczono na ok. 717 mld funtów.
więcejOd dziś (20 VII) można zgłaszać firmy do udziału w Plebiscycie „Przyjazny Pracodawca TSL”. To już druga odsłona ogólnopolskiego plebiscytu, który skierowany jest do firm zajmujących się Transportem Spedycją lub Logistyką. Kapituła wyróżni trzy firmy, które w szczególny sposób dbają o warunki zatrudnienia oraz wykazują się troską o pracownika. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 października 2016.
więcejPrezes UTK wszczął postępowanie w sprawie cofnięcia certyfikatu bezpieczeństwa spółce PKP Energetyka S.A. Czyżby to początek walki rządu o ponowne odzyskanie kontroli nad kolejową spółką energetyczną?
więcejPodczas niedawnej konferencji prasowej kierownictwo FM Logistic Polska przedstawiło główne założenia nowej globalnej strategii Grupy FM, która dotyczy oczywiście także Polski. Operator zakłada, dzięki rozwojowi usług transportowych, wygenerowanie do 2019 r. 13% wzrostu sprzedaży rocznie.
więcejSieć handlowa Carrefour Polska przedłużyła umowę z operatorem ID Logistics dotyczącą zarządzania centrami dystrybucyjnymi w Będzinie oraz Piotrkowie Trybunalskim.
więcejNa krajowym rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP) odnotowano w ubiegłym roku 10% wzrost o łącznej wartości 4,5 mld zł – wynika z najnowszego raportu firmy PwC. Według szacunków ekspertów wartość wspomnianego rynku w 2016 r. osiągnie 5,1 mld zł przy 14% wzroście.
więcejPodczas targów CeMAT 2016 odbyła się premiera nowego rozwiązania firmy STILL stworzonego z myślą o usprawnieniu zarządzania flotą.
więcejDB Port Szczecin przyjął i przeładował w maju pięć statków ze sprzętem wojskowym w ramach dwóch dużych operacji szkoleniowych NATO - "Anakonda 2016" i "Brilliant Jump".
więcejOperator transportowo-logistyczny Trans Polonia S.A. przygotowuje strategię rozwoju dla przejętej niedawno spółki OTP S.A. (dawniej Orlen Transport S.A.) – ma ona zwiększyć możliwości rozwoju Grupy poprzez większą aktywność na rynku paliw a także ewentualnymi przewozami LNG.
więcejMiędzynarodowy operator logistyczny, Grupa Geis, rozbudowuje swoją sieć w Polsce – w III kwartale 2016 r. firma planuje otwarcie centralnej sortowni oraz centralnego hub-u drobnicowego w okolicach Łodzi.
więcejZ początkiem III kwartału 2016 r. w Nowej Wsi Legnickiej zostanie oddany do użytku nowy magazyn firmy Raben Logistics Polska. Centrum logistyczne operatora składać się będzie z kompleksu hal o docelowej powierzchni 48 tys. m2.
więcejFirmy coraz częściej stawiają na optymalizację i minimalizowanie zapasów magazynowych. To chyba idealna sytuacja dla przewozów drobnicowych?
więcejW ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej prezes spółki Gaz-System S.A., Tomasz Stępień, przedstawił strategię tego operatora gazociągów przesyłowych do roku 2025. W ciągu najbliższych dziesięciu lat firma planuje skoncentrować swoje działania na inwestycjach, które pozwolą zwiększyć przepustowość polskiej sieci przesyłowej gazu ziemnego oraz stworzyć techniczne możliwości do transportu tego surowca z różnych źródeł i kierunków.
więcejNowego Jedwabnego Szlaku), by transportować towary swoich klientów pomiędzy Europą a Chinami. Jedną z firm korzystających z tego rozwiązania jest obecna także w Polsce spółka Wilo - działający w skali globalnej niemiecki producent pomp i systemów pompowych.
więcejW centrum logistycznym Waimea Logistic Park Korczowa, otwarto (12 V) pierwszą halę o powierzchni 7,2 tys. m2.
więcejWspółpraca z wyspecjalizowanym operatorem logistycznym może znacząco usprawnić działalność polskich eksporterów i pomóc im obniżyć koszty prowadzenia biznesu. Podstawą jest jednak wybór właściwego partnera, który będzie w stanie sprostać wymaganiom klientów na poziomie międzynarodowym.
więcejEuropejski rynek usług magazynowych rozpoczął kolejny rok pełen obiecujących perspektyw i nowych trendów. Polska, jako kraj wciąż rozwijający swoje zaplecze komercyjnych powierzchni przemysłowych, w tym zakresie również nie próżnuje.
więcejProblem kradzieży i wyłudzeń w transporcie jest zjawiskiem, które istnieje od lat i wciąż jest aktualne. Z naszej perspektywy, tylko świadome i odpowiedzialne podejście wszystkich podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw transportowych może wpływać na jego zminimalizowanie.
więcejWaimea Holding S.A. podpisała, 22 IV, umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. na dzierżawę terenu oraz wybudowanie nowoczesnego centrum logistycznego w obszarze portu w Szczecinie.
więcejNa ukończeniu są prace związane z powiększeniem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o 25-hektarową działkę przy lotnisku w Pyrzowicach. To właśnie sąsiedztwo lotniska ma być magnesem dla firm logistycznych.
więcejW ciągu ostatnich paru lat polski rynek kuriersko–ekspresowo–paczkowy (KEP) rozwinął się szybciej niż przewidywano. Na koniec 2014 r. branża ta osiągnęła wartość ok. 4,4 mld zł, a 2016 r. może wynieść nawet powyżej 5,2 mld zł. Warunkami rozwoju jest m.in. stabilność przepisów, postęp techniczny i unikanie rewolucji podatkowych.
więcejPodsumowaniu 10 lat działalności w Europie Centralnej oraz planom na przyszłość poświęcona była 31 III konferencja prasowa, w której główne role odegrali: przybyły z Anglii David Sleath – dyr. generalny Segro oraz Magdalena Szulc – dyr. tej firmy na Europę Centralną.
więcejW dniach 7-9 kwietnia 2016 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyła się I edycja Ogólnopolskiej Konferencji Logistycznej „Uniwersytecka Liga Logistyków”, której tematem przewodnim były Aplikacje mobilne w logistyce. Organizatorem wydarzenia byli studenci z Naukowego Koła Logistyki DIALOG działającego przy Katedrze Logistyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, na czele z koordynatorkami: Kingą Konstanty i Katarzyną Cyra. Partnerem strategicznym konferencji została firma ESA Logistika.
więcejJeśli ktoś nie dba zbytnio o prawdę w sprawach drobnych, nie można mu ufać tym bardziej w sprawach istotnych – mawiał Albert Einstein. W przypadku zaufania pracowników do pracodawców sektora TSL, ciekawe dane przynosi niedawne badanie przeprowadzone przez portal Pracujwlogistyce.pl.
więcejUnia Europejska coraz bardziej otwiera się na handel z Dalekim Wschodem, zabiegając o nowe rynki, jak np. Wietnam, Japonię czy Malezję. Jaką wymianę handlową ma z tymi krajami Polska i na jakie towary stawiamy?
więcejZakończyła się budowa Centrum Logistycznego Gdańsk-Kowale 4. Magazyn, który wystartował jako projekt spekulacyjny, jest już w 72% wynajęty.
więcejNa rozwój transportu intermodalnego składa się harmonijne powiązanie ze sobą różnych gałęzi transportu – od morskiego, poprzez kolejowo-drogowy aż po lotniczy. Takiej koordynacji w Polsce, niestety, nadal brakuje.
więcejRząd wybierze wkrótce nowy zarząd Poczty Polskiej, ale już zadecydował, że firma nie będzie prywatyzowana i nie wejdzie na giełdę. Zmiany dotkną prawdopodobnie także Urzędu Kontroli Elektronicznej, w wyniku czego regulator może stracić nadzór nad rynkiem.
więcejW kwietniu w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbędą się dwie konferencje logistyczne, jedna – naukowa, druga – studencka.
więcejTrzy pytania do Beaty Galewskiej, brokera ubezpieczeniowego (Partner w Biurze Brokerskim Omega).
więcejFirma analityczno–doradcza Eye For Transport Polska (EFT) opracowała mapę najbardziej pożądanych lokalizacji logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE). Polska Centralna, łącznie z Łodzią okazała się najbardziej atrakcyjnym obszarem pod tym kątem, w tej części Europy.
więcejMultimodal Europe 2016 to międzynarodowa konferencja poświęcona wyzwaniom stojącym przed transportem multimodalnym. Tematyka zainteresuje menedżerów łańcucha dostaw w firmach produkcyjnych, dystrybucyjnych, handlowych, operatorów logistycznych zainteresowanych transportem kolejowym, morskim, lotniczym oraz menedżerów firm transportu drogowego zainteresowanych rozwojem świadczonych usług.
więcejW ubiegłym tygodniu w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu odbył się finał ogólnopolskiego turnieju dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których pasją jest logistyka.
więcejWśród dóbr przemieszczanych każdego dnia w łańcuchach logistycznych, znaczną część stanowią żywność oraz leki, które ze względu na swoje właściwości wymagają specjalnych warunków, zarówno magazynowania jak i transportu.
więcejPonad 300 zarejestrowanych uczestników z 21 krajów wysłucha 59 prelegentów podczas 53 prelekcji i weźmie udział w 7 panelach dyskusyjnych podczas międzynarodowej konferencji Transport Week 2016, która właśnie rusza w Sopocie.
więcejTransport intermodalny w Polsce ma niewątpliwie duży potencjał do rozwoju ze względu na nasze położenie na skrzyżowaniu szlaków tranzytowych, ale jego udział w rynku jest nadal niski – a w ostatnich latach przyrost intermodalu nawet mocno wyhamował. Od dawna znane są problemy, z którymi się boryka i które stoją mu na przeszkodzie do osiągnięcia pożądanego wzrostu, ale wciąż tempo niwelowania tych barier nie jest zadawalające. Ot, taki polski paradoks.
więcejSpółka TP, należąca do grupy kapitałowej Trans Polonia została właścicielem 100% akcji firmy spedycyjnej Orlen Transport z grupy PKN Orlen. Wartość sprzedaży aktywów wyniosła 84,5 mln zł.
więcejMiędzynarodowe Targi Transportu i Logistyki TransPoland to największe w tej części Europy spotkanie profesjonalistów na co dzień związanych z transportem, logistyką i magazynowaniem.
więcejWedług rzeczoznawców międzynarodowej firmy doradczej JLL, miniony rok charakteryzował się na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyjątkowo dużą aktywnością inwestorów. Był to kolejny rekordowy sezon – wartość ubiegłorocznych transakcji osięgnęła 4,1 mld euro, co stanowi drugi najlepszy wynik w historii rynku.
więcejWspółczesne organizacje przemysłu transportowego i logistycznego, chcąc nadążyć za zmieniającymi się uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi, zmuszone są do nieustannego podnoszenia jakości swoich usług. Widoczny w ostatnich latach postęp w branży TSL stworzył nową jakość w dziedzinie dostarczania przesyłek w miejscu i czasie dogodnym dla klienta.
więcejW dniu 8 marca na Wydziale Ekonomicznym UG w Sopocie ruszy konferencja Transport Week 2016. 53 prelekcji, 59 prelegentów, 7 paneli dyskusyjnych – oto, co już za tydzień czeka nas w ramach jednej z najważniejszych imprez transportowych w tej części Europy.
więcejSilna konkurencja w branży celulozowo-papierniczej musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami jak wymagania norm środowiskowych, możliwości ponownego użycia surowców i poddawanie ich recyklingowi czy specjalistyczne wytwarzanie z wykorzystaniem energii odnawialnych. Podwyższanie jakości i wydajności procesów oraz obniżanie energochłonności wytwarzania stanowi kluczowy element zarządzania łańcuchem dostaw.
więcejCentrum Unijnych Projektów Transportowych rozpoczyna wstępną kwalifikację projektów na inwestycje w zakresie transportu intermodalnego w ramach Osi Priorytetowej III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego, działanie 3.2 Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych.
więcejColliers, międzynarodowa agencja nieruchomości komercyjnych, obecna w Polsce od 1997 r., opublikowała raport „Rynek magazynowy”, podsumowujący jego stan nad Wisłą w 2015 r.
więcejInnowacyjność, elastyczność i optymalizacja – to hasła nieodłącznie związane z logistyką oraz z handlem elektronicznym. Punkty wspólne, wzajemne zależności i wynikające z nich korzyści odkrywali uczestnicy konferencji „Logistyka e-commerce. Trendy i wyzwania”, która odbyła się 15 I w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu.
więcejPod hasłem „E-commerce – globalne wyzwanie dla biznesu logistycznego” odbyła się 14 I w warszawskim hotelu „Polonia Palace” doroczna konferencja i spotkanie Polskiej Izby Spedycji i Logistyki (PISiL). Tradycyjnie już poprzedziło ją zebranie Rady PISiL.
więcejW pierwszej połowie stycznia br. DSV Road zakończyło przeprowadzkę swojego łódzkiego oddziału do nowego obiektu logistycznego w Panattoni Business Center Łódź II. Zmiana lokalizacji podyktowana została m.in. dynamicznym rozwojem międzynarodowego i krajowego serwisu drobnicowego oraz rozszerzeniem współpracy z jednym z kluczowych klientów operatora.
więcejPoczta Polska jest gotowa do podpisania umowy na obsługę polskiego wymiaru sprawiedliwości w najszybszym terminie z punktu widzenia Zamawiającego, czyli Centrum Zakupów dla Sądownictwa. Jak wynika z harmonogramu, umowa może zacząć obowiązywać od 1 marca.
więcejPół miliona TEU rocznie - takie są obecnie możliwości przeładunkowe zmodernizowanego terminalu kolejowego na BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni.
więcejDynamiczny rozwój handlu internetowego tworzy popyt na powierzchnie magazynowe. Nawet 700 tys. m² mogą sięgnąć nowe umowy najmu zawarte przez firmy obsługujące e-commerce do roku 2020. Dostępność kadr, a zwłaszcza atrakcyjne koszty pracy i relatywnie niskie koszty wynajmu nieruchomości, dają Polsce szansę na przyciągnięcie nowych graczy z tej branży. Trwa organiczny rozwój firm już tu obecnych.
więcejW połowie listopada firma BEST Logistics wykonała, przy pomocy transportu śródlądowego, skomplikowaną operację logistyczną dostarczając cztery części regeneratora dla rafinerii PCK do portu w Schwedt.
więcejW Polsce, w miarę rozwoju infrastruktury, przewozy intermodalne (kombinowane) z udziałem kilku przewoźników, stają się coraz popularniejsze. Warunkiem zwiększania tego rodzaju transportu są terminale morskie i lądowe, skomunikowane z uniwersalnymi stacjami kolejowymi.
więcejTrans Polonia zawarła z PKN Orlen zobowiązującą umowę kupna 100% akcji Orlen Transport za łączną cenę 84,5 mln zł.
więcejW I kwartale 2016 r. uruchomiony zostanie park logistyczny, który powstaje w miejscowości Młyny koło przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej na Podkarpaciu. Koszt inwestycji, dzięki której pracę znajdzie ok. 2 tys. osób, to 110 mln zł. Pierwsza z trzech hal, które powstaną w ramach Waimea Logistic Park Korczowa będzie mieć powierzchnię 7,2 tys. m2.
więcejWedług raportu firmy JLL, od początku 2015 r. w Polsce podpisano umowy najmu na 1,6 mln m2 powierzchni magazynowej, z czego 433 tys. m2. przypadło na III kwartał. Popyt netto od początku roku wyniósł 1,07 mln m2.
więcejFirmy produkcyjne związane z branżą FMCG muszą spełniać często niezwykle rygorystyczne przepisy, ale wysokie wymagania są stawiane również wobec przewoźników odpowiedzialnych za transport towarów.
więcejPiS wygrał wybory i utworzy samodzielnie rząd. To już wiadomo. Wiadomo też, że kandydatem na ministra transportu (infrastruktury) jest 56-letni Andrzej Adamczyk – poseł ziemi krakowskiej, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury. Czeka go wiele wyzwań, ponieważ lista nie załatwionych spraw przez jego poprzedniczkę jest bardzo długa. Z drugiej strony, niektóre rozpoczęte procesy i programy, chcąc nie chcąc, będzie musiał kontynuować.
więcejOferty w przetargu na dostarczanie przesyłek sądowych złożyły Poczta Polska i Polska Grupa Pocztowa. Jak podał w swoim środowym komunikacie InPost, do którego należy PGP, spółka ta wyceniła swoją ofertę na 475,6 mln zł, a Poczta Polska na 293,1 mln zł.
więcejW ubiegłym tygodniu premier Ewa Kopacz ogłosiła w Świnoujściu zakończenie budowy tamtejszego gazoportu, który zapewnić ma Polsce bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od dostaw tego surowca z kierunku wschodniego.
więcejWspółpracę z operatorem Stacja z Paczką, na odbiór przesyłek na stacjach paliw PKN Orlen, rozszerza Poczta Polska.
więcej3 października, dla niemal 2,5 tys. studentów Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, oficjalnie rozpoczął się rok akademicki 2015/2016. Uroczyste Gaudeamus już po raz piętnasty zabrzmiało w murach pierwszej w Polsce uczelni logistycznej.
więcejPonad 1000 specjalistów z branży logistyczno-transportowej wzięło udział w pierwszym Europejskim Kongresie Logistycznym Onecargo, który odbył się, pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Pomysłodawcą i inicjatorem spotkania było PKP Cargo.
więcejW 2015 r. roku Polska sprzeda żywność na rekordowym poziomie 25 mld euro. Od stycznia do maja wartość eksportu produktów rolno-spożywcze wyniosła 9,3 mld euro. Mimo rosyjskiego embarga, w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r., to wzrost o ok. 480 mln euro, czyli o 5,5%.
więcejZ inicjatywy PKP Cargo 5-6 października odbędzie się w Katowicach Europejski Kongres Logistyczny ONECARGO – prestiżowe, międzynarodowe spotkanie najważniejszych postaci z branży TSL oraz przedstawicieli jej kluczowych partnerów biznesowych, a także ze świata polityki i nauki. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA (Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości).
więcejGrupa ID Logistics, jeden z liderów logistyki kontraktowej, podsumowała swoją działalność w I półroczu 2015 r. Firma odnotowała wzrost przychodów i wzmocniła pozycję na światowym rynku usług logistycznych, szczególnie w zakresie obsługi klientów z branży e-commerce, retail i FMCG.
więcejW końcówce ubiegłego roku ceny ropy naftowej spadły do poziomu najniższego od 5 lat. Wszystko wskazuje na to, że po okresie wzrostów cen i stabilizacji w latach 2011-2013, obecnie następuje znaczący ich spadek.
więcejW II kwartale CMA CGM, trzeci na świecie przewoźnik kontenerowy pod względem tonażu statków, przewiózł 3,3 mln TEU ładunków. To wzrost o 6,2% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2014.
więcejLogicor, operator i właściciel nowoczesnych powierzchni logistycznych w Europie, zakończył niedawno rozbudowę hali produkcyjno-magazynowej dla Faurecii - producenta elementów wyposażenia wnętrz samochodowych.
więcejŚląskie Centrum Logistyki podpisało umowę na budowę piątej hali magazynowej o powierzchni 10 tys. m2. Inwestycja będzie kosztowała 25 mln zł.
więcejOd dziś (5.08) można zgłaszać firmy do udziału w Plebiscycie „Przyjazny Pracodawca TSL”. Jest to pierwszy ogólnopolski plebiscyt skierowany do firm zajmujących się Transportem Spedycją lub Logistyką, które w szczególny sposób dbają o warunki zatrudnienia oraz wykazują się troską o pracownika. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 września 2015 r.
więcejTerminal kontenerowy DCT Gdańsk nawiązał współpracę z l niemiecką linią kontenerową Hamburg Süd, której pierwsze pojemniki zostały przeładowane w DCT 20 VII (kontenery będą korzystały w DCT z cotygodniowego serwisu dowozowego Seago Line).
więcejPrzy nieznacznie zmniejszonym obrocie netto i zysku brutto Grupa Kuehne + Nagel poprawiła wynik operacyjny (EBITDA) o 2,1% w I półroczu 2015 r.
więcejPrzedsiębiorstwa powinny uwzględniać wpływ, jaki firma wywiera na otoczenie oraz aktywnie reagować na pojawiające się wyzwania. Takie podejście do prowadzenia działalności biznesowej realizuje Dachser, działający globalnie operator logistyczny. Firma dba o swoich pracowników, klientów oraz przestrzeń, w której funkcjonuje.
więcejW Ustroniu Śląskim (28 maja) obradował XVI Kongresu Spedytorów, organizowany przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki. Podczas spotkania środowisko spedytorów i logistyków przeprowadziło dyskusję poświęconą rozwojowi branży TSL w Polsce, Europie i na rynku globalnym.
więcejW czerwcu operator logistyczny FM Logistic obchodzi 20-lecie swego funkcjonowania w Polsce. Z tej okazji firma zorganizowała jubileuszową konferencję, podczas której podsumowano działalności spółki w tym czasie.
więcejLS Airport Services, spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa, podpisała umowę z DHL Express Poland na budowę najnowocześniejszego międzynarodowego lotniczego terminalu kurierskiego w Polsce.
więcejFirma kurierska Tba EXPRESS we współpracy z Żabka Polska rusza z ogólnopolską siecią punktów odbioru przesyłek (blisko 4 tys. Żabek i Freshmarketów).
więcejPolska branża transportowa nie ma lekko. Niemiecka płaca minimalna dla polskich kierowców czy rosyjskie embargo, uderzające rykoszetem w przewoźników - to tylko niektóre z wyzwań stojących przed firmami transportowymi. Na osłodę pozostaje fakt kontynuowania inwestycji drogowych, co nadal czyni Polskę krajem atrakcyjnym dla sektora TSL.
więcejNiemiecki koncern DB Schenker sprzedał pakiet walorów PCC Intermodal - giełdowej spółki zajmującej się przewozami i przeładunkami kontenerów. Nabywcą jest firma Hupac. Szwajcarski przewoźnik kupił blisko 11 mln akcji polskiej spółki stanowiących 13,9% jej kapitału.
więcejMinisterstwo Infrastruktury i Rozwoju poinformowało, że Zbigniew Rynasiewicz przestał pełnić funkcję wiceministra wczoraj, 30 maja.
więcejPoczta Polska wygrała konkurs na pocztowego operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej na lata 2016-2025. Oferta Polskiej Grupy Pocztowej, jedynego konkurenta państwowej spółki, została, zgodnie z oczekiwaniami, odrzucona przez niespełnienie wymogów formalnych.
więcejGrupa Muszkieterów, największa sieć franczyzowa w Polsce, zrzeszająca właścicieli supermarketów spożywczych Intermarche oraz typu „dom i ogród” Bricomarche, otworzy w podpoznańskim Swadzimiu nowe centrum magazynowo-biurowe o powierzchni ponad 80 tys. m2.
więcejDuński Grupa A.P. Moller - Maersk odnotowała w I kwartale 2015 r. zysk netto w wysokości 1,3 mld dol. To wynik o 18% lepszy niż w ubiegłym roku. O 10% niższe, w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. były za to przychody ze sprzedaży, które zamknęły się w kwocie 10,5 mld dol.
więcejMiędzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego Autostrada Polska to wydarzenie, na które co roku czekają wszyscy związani z tym sektorem gospodarki. Trzydniowa impreza (13-15 maja), odbywająca się na terenach Międzynarodowych Targów Kielce, była jednym z najważniejszych miejsc spotkań, rozmów i kontraktacji w Europie Środkowo-Wschodniej.
więcejIII Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2015 zgromadziło, 29 IV w Gdańsku, liczne grono menedżerów firm logistycznych, przedstawicieli administracji oraz naukowców zajmujących się logistyką i transportem.
więcejW czasie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 27 kwietnia, nie zapadła żadna decyzja dotycząca najważniejszej kwestii dla polskich przewoźników - ustawy o płacy minimalnej. Więcej niż o sytuacji firm transportowych dyskutowano na tematy kolejowe, a jakiekolwiek konkrety uzyskano w temacie żeglugi śródlądowej. Podpisano wreszcie, istotną dla żeglugi na Odrze, obustronną umowę o poprawie sytuacji na drogach wodnych pogranicza.
więcejPonad 50 wystawców wzięło udział w tegorocznych Targach Transportu, Spedycji i Logistyki, które odbyły się w Expo Silesia w Sosnowcu. Patronat medialny na imprezą miała Polska Gazeta Transportowa.
więcej„Ministrowie” Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club, dokonali oceny działań rządu w I kwartale 2015 r. na 2,7 punktu w skali od 0 do 5. To o 0,2 pkt więcej wobec IV kw. 2014 r. i o 0,4 pkt więcej w porównaniu do III kw. 2014. Działania premier Ewy Kopacz zostały ocenione na 4 pkt, a więc aż o 1 pkt lepiej od ostatniej oceny działań poprzedniego szefa rządu, Donalda Tuska, za III kw. ubiegłego roku. To najwyższa ocena szefa rządu od początku działania gabinetu cieni BCC.
więcejKatowicki kongres jest uważany za najważniejsze spotkanie biznesowe w Europie Centralnej. Wzięło w nim udział aż 6000 osób, 700 prelegentów oraz 500 akredytowanych polskich i zagranicznych dziennikarzy.
więcejW ubiegłym tygodniu, we wtorek (14 kwietnia), upłynął termin składania ofert w konkursie na pocztowego operatora wyznaczonego do świadczenia usługi publicznej na lata 2016-2025. Poza Pocztą Polską, której z końcem 2015 r. wygaśnie ta funkcja, w konkursie wystartowała także Polska Grupa Pocztowa. Gra toczy się o rynek szacowany na ok. 3 mld zł.
więcejFirma kurierska FedEx postanowiła wzmocnić swoją obecność w Europie i podpisała porozumienie, zgodnie z którym przejmie jednego ze swoich konkurentów – holenderski TNT Express.
więcejW ciągu ostatniego roku sytuacja w systemie transportowym Ukrainy przeszła poważny kryzys. Utrata dostępu do pięciu portów morskich i dwóch lotnisk na Krymie, zablokowanie i wysadzenie torów linii kolejowej do Doniecka (którędy dokonywno 45% ruchu towarowego), utrata wschodnich granic, a tym samym zamknięcie ogólnoeuropejskich korytarzy drogowych przechodzących przez Ukrainę, praktycznie całkowicie zablokowało rozwój branży w tym kraju.
więcejW tym roku GEFCO świętuje trzydziestą rocznicę wejścia na hiszpański rynek. Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej ostatnich lat, firma nie tylko wykazała się dużą konkurencyjnością, ale także zdołała utrzymać swoją czołową pozycję jednego z trzech największych graczy w sektorze logistycznym.
więcejPoczta Polska ogłosiła nową strategię na lata 2015-2020. Zgodnie z jej założeniami głównym motorem wzrostu mają być paczki, przesyłki kurierskie i cały łańcuch usług świadczonych dla e-commerce. Spółka chce osiągnąć w tym segmencie 1,5 mld zł przychodów. W realizacji tego zadania pomóc ma m.in. podpisana w ubiegłym tygodniu umowa z operatorem, „Stacja z Paczką”, dotycząca odbioru przesyłek Poczty Polskiej na stacjach paliw należących do partnera projektu, firmy PKN Orlen.
więcejCoraz większy napływ kontenerów do trójmiejskich portów powoduje to, że należałoby się zastanowić w jaki sposób najszybciej wysłać je w głąb Polski. Jedną z takich możliwości jest budowa terminali multimodalnych.
więcejW Gliwicach odbyła się czwarta już konferencji "Logistyka Inwestycje Przyszłość", której organizatorem był gliwicki Urząd Miasta.
więcejO wyzwaniach stojących przed transportem multimodalnym, a także szansach dla przewozu kontenerów i naczep intermodalnych, głównie w Polsce, ale także Europie, dyskutowano podczas trzeciej edycji konferencji Multimodal Europe 2015. Spotkanie z udziałem ok. 250 menedżerów branży logistyczno-transportowej odbyło się 19 marca w warszawskim hotelu Sound Garden.
więcejDPD Polska – lider polskiego rynku usług kurierskich z 24% udziałów i obrotami przekraczającymi 1 mld zł (w 2015 r. mają one wynieść 1,2 mld), zmienia identyfikację graficzną, w tym logo.
więcejZ danych GUS wynika, że pod względem wykonanej pracy przewozowej rynek zwiększył się w lutym o 2,4% do 3,6 mld tkm. Niestety, pod względem masy skurczył się o 1,4 mln t w ujęciu rocznym za ten sam miesiąc.
więcejW ubiegłym roku popyt brutto wyniósł ponad 2 mln m2, z czego 1,4 mln m2 przypadło na popyt netto. Deweloperzy reagowali szybko – w Polsce oddano do użytku aż milion m2 powierzchni magazynowych.
więcejGefco Polska, filia międzynarodowej Grupy Geco, poszerza swoją sieć dystrybucyjną o platformę logistyczną w Łodzi. Dwunasty już oddział firmy w Polsce będzie świadczyć pełną gamę usług operatora i jednocześnie będzie punktem konsolidacji przesyłek do krajów Europy Wschodniej.
więcejZ definicji - suchy port jest obiektem bez dostępu do wody, ulokowany w miarę niewielkiej odległości od portu morskiego. Ładunki z portu morskiego transportowane są, poprzez port suchy, w głąb lądu. Dla portów trójmiejskich, taki suchym portem będzie powstający terminal w Zajączkowie Tczewskim.
więcej12 II zakończyło obrady jury IX edycji Konkursu Kalendarzy branży TSL 2015.
więcejMinisterstwo Infrastruktury i Rozwoju planuje, jak podaje „Gazeta Wyborcza”, stworzenie nowej strategii lotniskowej, która ma na celu uniknięcie sytuacji chybionych inwestycji czyli występowania portów z minimalnym ruchem pasażerów. Miałaby ona być oparta całościowo o kraj, a nie o poszczególne regiony.
więcej« powrót