LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
04 grudnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.pl60 wodorowych autobusów dla Strasburga
Transport publiczny

60 wodorowych autobusów dla Strasburga

Współpraca Toyoty i CaetanoBus

SC

Bezemisyjny CaetanoBus H2.City Gold wykorzystujący ogniwa paliwowe Toyoty zyskuje coraz większą popularność w europejskich miastach. Będący siedzibą najważniejszych europejskich instytucji Strasburg zamówił 60 autobusów zasilanych wodorem.


Strasburg zamówił 60 autobusów zasilanych wodorem - CaetanoBus H2.City Gold wykorzystujący ogniwa paliwowe Toyoty   |   Fot. Toyota

Strasburg zamierza w najbliższych latach dokonać transformacji transportu publicznego, a jedną z kluczowych technologii mają być pojazdy zasilane wodorem. CaetanoBus jest pierwszym dostawcą autobusów, z którym miasto podpisało umowę ramową na dostawę aż 60 bezemisyjnych pojazdów w ciągu najbliższych pięciu lat. To największa taka umowa we Francji.

Cieszymy się, że dzięki nam zwiększa się flota wodorowych autobusów w Europie. Mobilność oparta na wodorze ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji transportu publicznego, dlatego angażujemy się w dostarczanie tej technologii do Strasburga, a w przyszłości do kolejnych francuskich miast – powiedział Nuno Lago de Carvalho, dyrektor handlowy CaetanoBus.

Autobus z drugą generacją ogniw paliwowych Toyoty. H2.City Gold to autobus niskopodłogowy z aluminiowym nadwoziem, który od 2024 roku będzie wyposażony w moduły ogniw paliwowych nowej generacji Toyoty o mocy 70 kW produkowane w Europie w centrum badawczo-rozwojowym Toyota Motor Europe (TME) w Zaventem koło Brukseli.

Autobus ma silnik elektryczny o mocy 180 kW oraz baterię litowo-tlenkowo-tytanową o pojemności 44 kWh, dzięki czemu napęd jest bardzo wydajny i ekonomiczny. H2.City Gold na jednym tankowaniu może pokonać ponad 500 km. W zależności od długości (10,7 lub 12 m) może zabrać na pokład od 64 do 87 pasażerów.

Wodorowe autobusy w kolejnych europejskich miastach. Zasilany ogniwami paliwowymi Toyoty H2.City Gold zbiera bardzo dobre opinie we Francji. Od 2022 roku autobus jest testowany w La Roche-sur-Yon, wkrótce pierwsze pojazdy dotrą do Les Sables d' Olonne, a na swoje egzemplarze demo czekają kolejne miasta. Za sprawą kontraktu z miejskim przedsiębiorstwem komunikacyjnym w Strasburgu (CTS) CaetanoBus ma obecnie największą liczbę zamówień na wodorowe autobusy spośród europejskich producentów.

Obecnie w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Danii jeździ już łącznie ponad 115 bezemisyjnych pojazdów wyprodukowanych w Portugalii. A kolejne autobusy są już produkowane. W marcu 60 egzemplarzy zamówiło Deutsche Bahn, pięć trafi do Bolzano, a od 2024 roku 10 autobusów będzie wozić pasażerów w Madrycie.

[ materiały Toyota ]


Fot. Toyota

Fot. Toyota

Fot. Toyota

Fot. Toyota


« powrót
Biuro Brokerskie Omega