LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 listopada 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plBezpieczeństwo ładunków
Transport drogowy

Bezpieczeństwo ładunków

Jak biometria może pomóc rozwiązywać kwestie związane z bezpieczeństwem ładunków?

AS

Dane zgromadzone przez FBI dowodzą, że każdego roku dochodzi do kradzieży ładunków wartych 30 miliardów dolarów amerykańskich. Ceny towarów stale rosną, a zagadnienie staje się coraz bardziej złożone.


Biometria może pomóc rozwiązywać kwestie związane z bezpieczeństwem ładunków?    |   Fot. shutterstock

Dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa wartościowych ładunków, specjaliści do spraw logistyki korzystają z rozbudowanej technologii zabezpieczeń, która stanowi podstawowe narzędzie w walce z kradzieżą. Spedytorzy są zgodni co do jednego: przyszłość bezpieczeństwa jest tu i teraz. Wiele zaawansowanych rozwiązań, takich jak układy GPS na każdej paczce, identyfikacja z wykorzystaniem fal radiowych (RFID) i systemy biometryczne są dziś powszechnie stosowane.

Dzięki systemowi biometrycznemu każdy kierowca może otrzymać specjalny biometryczny dowód tożsamości, który umożliwia dyspozytorom śledzenie skradzionego ładunku poprzez powiązanie go z określonym położeniem geograficznym i pojazdem. Rozwiązania biometryczne pozwalają także na skanowanie i identyfikację dużej liczby osób, co daje pewność, że wyłącznie zaufani kierowcy przewożą ładunek w całym procesie transportu.

Dane biometryczne mogą być również zintegrowane z innymi rozwiązaniami w zakresie nawigacji ładunków. Obecnie w europejskim przemyśle transportowym najbardziej pożądanymi rozwiązaniami jest pozycjonowanie GPS tworzące ciąg wydarzeń w ramach mapy „track & trace”.

Kluczowym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo ładunku podczas transportu jest pojazd wyposażony w różnego rodzaju elektroniczne systemy bezpieczeństwa (ESB) i telemetrię. Zazwyczaj takie pojazdy zapewnia przewoźnik współpracujący z dostawcą usług logistycznych. Od strony logistyki najbardziej efektywne sposoby zabezpieczenia ładunku to ścisłe przestrzeganie wewnętrznych protokołów operacyjnych i standardów bezpieczeństwa, zdalne śledzenie pojazdów oraz ocena przeszkód powstałych na trasie transportu w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzi takich jak systemy „track & trace” używanych obecnie w AsstrA - komentuje Mariusz Borkowski, Country Manager dla regionu Polski w AsstrA-Associated Traffic AG.

Frank Muller, wiceprezes zarządu AsstrA, dodaje: Towary o wysokiej wartości są bardzo pożądane na czarnym rynku i stanowią szczególnie atrakcyjny cel dla złodziei. Dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa ładunków AsstrA opracowała unikalne procesy wykorzystywane podczas transportu towarów wartościowych lub obarczonych wysokim ryzykiem. Rozwiązania technologiczne oparte na wykorzystaniu aplikacji biometrycznych lub systemów „track & trace” umożliwiają sprawdzenie statusu przesyłki oraz komentarzy dodanych przez kierowców i dyspozytorów. Dane aplikacje wizualizują informacje dotyczące ładunku, trasy, zdarzenia transportowego oraz wskazanego na mapie punktu zatrzymania i odbioru / dostarczenia.

Współcześni konsumenci oczekują, że po zapłaceniu za swoje towary będą w stanie śledzić proces dostawy w czasie rzeczywistym. Według takiego scenariusza sprzedawcy detaliczni mogą zaspokajać potrzeby swoich klientów jedynie poprzez silną współpracę z partnerami logistycznymi.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega