Europejski producent przejmuje kontrolę nad C Series
Airbus SE i Bombardier Inc. zostaną partnerami w programie C Series. Umowa między spółkami podpisano 18 X. Łączy ona globalny zasięg i skalę działalności firmy Airbus z najnowszą i najnowocześniejszą rodziną samolotów odrzutowych firmy Bombardier, pozwalając obu partnerom wykorzystać pełen potencjał platformy C Series.
Na mocy umowy Airbus wesprze C Series Aircraft Limited Partnership (CSALP), spółkę produkującą i sprzedającą C Series, swoim doświadczeniem w zakresie zaopatrzenia, sprzedaży, marketingu i obsługi klienta. Po sfinalizowaniu umowy Airbus nabędzie 50,01% udziałów w CSALP. Bombardier i Investissement Québec (IQ) będą właścicielami odpowiednio 31 i 19% udziałów.
Centrala CSALP, podstawowa linia montażowa oraz powiązane z nimi funkcje pozostaną w Quebecu, wspierane globalnym zasięgiem i skalą działalności firmy Airbus. Międzynarodowa baza przemysłowa firmy Airbus poszerzy się o linię montażu końcowego C Series w Kanadzie oraz o dodatkową linię produkcyjną C Series w amerykańskich zakładach firmy Airbus w Alabamie. To wzmocnienie programu i zacieśnienie globalnej współpracy wywrze pozytywny wpływ na branżę lotniczo-kosmiczną w Quebecu i całej Kanadzie.
Rynek samolotów wąskokadłubowych jest kluczowym motorem wzrostu i reprezentuje 70% oczekiwanego przyszłego popytu na samoloty. Samoloty C Series na 100-150 miejsc w dużej mierze uzupełniają istniejącą ofertę wąskokadłubową firmy Airbus, która skupia się na wyższym segmencie (150-240 miejsc). Światowej klasy sieci sprzedaży, marketingu i obsługi klienta, które Airbus wnosi do wspólnego przedsięwzięcia, mają wzmocnić i przyspieszyć wzrost sprzedaży serii C. Ponadto doświadczenie firmy Airbus w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw ma znacznie obniżyć koszty produkcji C Series.
Airbus mocno angażuje się w Kanadzie i jej sektorze lotniczo-kosmicznym, a dostawcy kanadyjscy zyskują dostęp do globalnego łańcucha dostaw firmy Airbus. Nowe partnerstwo w programie C Series zapewni miejsca pracy w Kanadzie na wiele lat.
Program C Series jest prowadzony przez spółkę CSALP, w której Bombardier i IQ mają odpowiednio 62 i 38 proc. udziałów. Umowa inwestycyjna przewiduje, że Airbus nabędzie 50,01 proc. udziałów w CSALP. Airbus podpisze umowy handlowe związane ze (i) wsparciem sprzedażowym i marketingowym dla samolotów C Series, (ii) zarządzaniem zaopatrzeniem, w tym prowadzeniem negocjacji w celu zawarcia korzystniejszych umów z dostawcami CSALP, a także (iii) obsługą klienta. Żaden partner nie wniesie wkładu gotówkowego, a CSALP nie zaciągnie żadnych długów finansowych.
Umowa przewiduje też, że Bombardier będzie kontynuował bieżący plan finansowania CSALP i pokryje ewentualne niedobory gotówkowe CSALP w pierwszym roku od sfinalizowania umowy do maksymalnej kwoty 350 mln dol., a w drugim i trzecim roku od sfinalizowania umowy do maksymalnej łącznej kwoty 350 mln dol. rozłożonej na dwa lata, w zamian za udziały w CSALP bez prawa głosu z łączną roczną dywidendą w wysokości 2 proc., a ewentualne wyższe niedobory w tych okresach zostaną pokryte proporcjonalnie przez udziałowców klasy A.
Airbus dysponuje opcjami kupna udziałów firmy Bombardier w CSALP po uczciwej cenie rynkowej, z kwotą za udziały bez prawa głosu wykorzystane przez Bombardier ograniczoną do kwoty zainwestowanej powiększonej o narosłe, lecz niewypłacone dywidendy, w tym opcją kupna wykonalną nie wcześniej niż 7,5 roku po finalizacji umowy, z wyjątkiem pewnych zmian w strukturze własnościowej firmy Bombardier, które przyspieszają wykonalność opcji. Bombardier dysponuje odpowiednią opcją sprzedaży, na mocy której może zażądać, aby Airbus nabył jego udziały po uczciwej cenie rynkowej po upływie tego samego okresu. Udziały IQ mogą być wykupione po uczciwej cenie rynkowej przez CSALP, po spełnieniu pewnych warunków, począwszy od 2023 r. IQ ma również prawo przyłączyć się do ewentualnej sprzedaży udziałów firmy Bombardier w spółce.
Rada dyrektorów CSALP będzie początkowo składać się z siedmiu dyrektorów, w tym czterech nominowanych przez Airbus, dwóch przez Bombardier i jednego przez IQ. Airbus będzie miał prawo wyznaczyć prezesa CSALP.
Transakcja została zaaprobowana przez rady dyrektorów firm Airbus i Bombardier, a także przez rząd Québecu. Transakcja podlega zgodzie organów regulacyjnych, a także innym warunkom typowym dla tego rodzaju umów. Nie ma gwarancji, że transakcja zostanie sfinalizowana i że jej warunki zostaną spełnione. Obecnie przewiduje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w drugiej połowie 2018 r.
« powrót