Fabryka opon w Olsztynie ma już 50 lat
Jubilatka trzyma się świetnie
Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych (OZOS) zostały oficjalnie otwarte 28 X 1967 r. Na początku w zakładach pracowało 1,5 tys. osób, a wszystkie wyprodukowane opony szły na rynek krajowy.
W 1995 r. olsztyński Stomil kupił francuski gigant branży oponiarskiej, firma Michelin i dzisiaj w fabryce pracuje 4,5 tys. pracowników. Jest to jeden z największych tego typu zakładów na świecie.
Początki. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku, w czasach słusznie minionej gospodarki centralnie planowanej, ówczesny minister przemysłu chemicznego, Antoni Radliński, powołał w dniu 16 XII 1961 r. Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych w Budowie. Na ich czele stanął inż. Władysław Leonhard. Projektowanie wstępne i techniczne zajęło blisko trzy lata. W lutym 1964 r. na torfowiskach za Olsztynem rozpoczęto prace przygotowawcze, a już dwa lata później w nowo powstałych halach produkcyjnych zaczęto montować pierwsze maszyny.
Inauguracyjna opona została wyprodukowana przez zakład w połowie sierpnia 1967 r. Oczywiście oficjalne otwarcie fabryki musiało się odbyć z odpowiednią oprawą - datę ceremonii ustalono na 28 X 1967 r. Na uroczystość uruchomienia Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych przybyli przedstawiciele najwyższych władz centralnych i lokalnych. Pierwszy milion (opon) został osiągnięty w kwietniu 1969 r.
Zmiany. W 1992 r. w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego OZOS "Stomil" powstała spółka, której trzy lata później większościowym akcjonariuszem został koncern Michelin. Od tego czasu w Olsztynie francuski gigant zainwestował miliard euro, a do dzisiaj od początku istnienia fabryki, wyprodukowano już 230 mln opon do wszelkich zastosowań. Ogumienie marek Michelin, Kleber i BFGoodrich eksportowane jest na wszystkie kontynenty. W Olsztynie działa również największe Centrum Logistyczne Grupy Michelin w Europie Środkowo-Wschodniej.
W czasie ostatnich 50 lat w olsztyńskiej fabryce zmieniały się procesy, maszyny, technologie, powstawały kolejne nowatorskie produkty. Dziś nasz zakład to jedna z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie fabryk opon na świecie. Jesteśmy też jednym z największych pracodawców w regionie, wspieramy gospodarczy rozwój Warmii i Mazur, a także angażujemy się w liczne akcje na rzecz lokalnej społeczności – mówi prezes zarządu, dyrektor generalny Michelin Polska Jarosław Michalak.
« powrót