LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 listopada 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plLotniska regionalne nadal w górę
Transport lotniczy

Lotniska regionalne nadal w górę

Choć dynamika wzrostu jest mniejsza niż w zeszłym roku

Janusz Mincewicz

Związek Regionalnych Portów Lotniczych podał wyniki za I kwartał 2019 r. Na trzynastu polskich lotniskach regionalnych obsłużono w tym czasie ponad 5,6 mln podróżnych, o 300 tys. więcej (6%) niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.


Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Związku Regionalnych Portów Lotniczych, podkreśla, że był to najlepszy I kwartał roku w historii polskich portów regionalnych. Zwracam uwagę, że w tym samym czasie, średnia dynamika ruchu pasażerskiego w europejskich lotniskach wg ACI Europe wyniosła tylko 4,4% - dodał.

Liderują Balice. W I kwartale 2019 r. we wszystkich czternastu polski portach lotniczych, w tym na Okęciu, obsłużono ponad 9,3 mln podróżnych. Z czego 60% przypada na lotniska regionalne, a 40% na lotnisko w Warszawie. ZRPL podzielił swoje lotniska na dwie grupy. W pierwszej są porty, które rocznie obsługują powyżej 1 mln pasażerów, a w drugiej poniżej 1 mln podróżnych. I tak, grupie pierwszej najwięcej pasażerów w I kwartale 2019 r. skorzystało z siatki połączeń lotniska w Krakowie - 1,63 mln. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk - 1 mln, a na trzecim Modlin – 718 tys. W następnej kolejności są: Katowice – 712 tys., Wrocław – 692 tys. mln i Poznań – 405 tys.

W grupie drugiej lideruje Rzeszów - 164 tys. pasażerów. Wzrost ruchu to przede wszystkim efekt zwiększenia przez Lufthansę lotów na trasie Rzeszów-Monachium, z siedmiu do dwunastu tygodniowo oraz rekordowe 10 tys. pasażerów na połączeniach czarterowych obsługujących pielgrzymów przyjeżdżających na grób cadyka Elimelecha. Dobry wynik w to także efekt dwóch międzynarodowych połączeń LOT-u do Newarku i Tel-Awiwu – wyjaśnia Michał Tabisz, prezes rzeszowskiego lotniska. Drugim lotniskiem w zakresie dynamiki wzrostu jest Szczecinem - 120 tys. Następne są: Bydgoszcz – 85 tys., Lublin - 75 tys., Łódź - 49 tys., Olsztyn - 19 tys. i Zielona Góra – 4,5 tys.

Liderem wzrostu w badanym okresie w grupie pierwszej zostało lotnisko w Krakowie, gdzie obsłużono o 226 tys. osób więcej niż w tym samym okresie 2018 r. Drugi był Wrocław z przyrostem 86 tys. podróżnych, a trzeci Modlin - 35 tys. podróżnych. Natomiast w grupie drugiej najwięcej pasażerów przybyło w Rzeszowie – 13 tys., Bydgoszczy – 9,8 tys., oraz Łodzi - 2,6 tys.

Największą dynamikę wzrostu ruchu pasażerskiego w grupie pierwszej zanotowało lotnisku w Krakowie (16,1%), które wyprzedziło Wrocław (14,3%) i Modlin (5,2%). W grupie drugiej liderem dynamiki wzrostu zostało lotnisko w Bydgoszczy (13,1%), przed Rzeszowem (8,5%) i Łodzią (5,6%).

2019 r. będzie rekordowy. Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych i lotniska w Pyrzowicach, zwraca uwagę, że po znakomitym dla polskich lotnisk regionalnych roku 2018, I kwartał bieżącego roku przyniósł korektę wyników ruchu. Po pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego lotnisk regionalnych wynosiła 15%, przy 6% w tym samym okresie roku 2019r .

W I kwartale zeszłego roku wzrost liczby pasażerów wyniósł 680 tys., a w tym roku tylko 320 tys. Ale korekta nie jest zaskoczeniem, prędzej czy później musiała się pojawić. W 2018 r. wg ACI Europe z 15,4% dynamiką wzrostu ruchu pasażerskiego Polska znalazła się w europejskiej czołówce. Ale pomimo korekty ten rok będzie zdecydowanie najlepszy w historii polskich portów regionalnych, a liczba pasażerów zbliży się do rekordowych 30 mln – prognozuje szef ZRPL.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega