Najnowsze rozwiązania transportowe dla Aglomeracji Śląskiej
Na XXIII Konferencji Naukowej „Pojazdy Szynowe 2018”, która odbyła się w dniach 22-25 V na Politechnice Śląskiej, Alstom zaprezentował przełomowe technologie pozwalające sprostać potrzebom zarówno przewoźników, jak i pasażerów w Aglomeracji Śląskiej. Jednym z wielu omawianych przez producenta rozwiązań był system metra Axonis.
Jest to system lekkiego metra „pod klucz” o przepustowości od 10 do 45 tys. pasażerów na godzinę w każdym z kierunków. Jest on łatwy do wprowadzenia do tkanki miejskiej, szybki w budowie i bezobsługowy – co pozwala na optymalizację kosztów budowy, eksploatacji i utrzymania. System opiera się na kolei konwencjonalnej (na stalowych kołach), która może poruszać się na wiaduktach, pod ziemią i w poziomie ulicy, przy minimalnym promieniu łuku 45 metrów i nachyleniu toru 6%, co ułatwia wprowadzenie systemu do zatłoczonej i silnie zurbanizowanej aglomeracji śląskiej.
Co więcej, zintegrowane podejście do systemu, w tym do realizacji obiektów budowlanych – zwłaszcza w przypadku wariantu przebiegającego na wiaduktach – pozwala na uruchomienie Axonis w ciągu 3–4 lat.
Zakład Alstom w Chorzowie posiada już rozległe doświadczenie w tworzeniu innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska technologii i produktów, które znajdują odbiorców na całym świecie. Obecnie chorzowski zakład Alstom jest światowym centrum kompetencji wyspecjalizowanym w produkcji tramwajów, składów metra i pociągów regionalnych, jak również komponentów dla transportu miejskiego i podmiejskiego. Jest to jedyna fabryka w Polsce dysponująca halami przystosowanymi do produkcji pudeł z aluminium, stali i stali nierdzewnej.
Alstom w Polsce produkuje i eksportuje zaawansowane technologicznie produkty w ramach 19 projektów realizowanych w 10 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Do najważniejszych projektów, będących obecnie w fazie produkcji, należą najnowocześniejsze składy metra dla Rijadu i Dubaju.
[ Alstom ]
« powrót