LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
22 października 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plNajwiększe targi techniki transportowej
TSL

Największe targi techniki transportowej

InnoTrans 2024 bije rekord

SC

Już po raz czternasty InnoTrans otworzyło swoje bramy w centrum wystawienniczym w Berlinie w dniach 24-27 września 2024 r. Stolica Niemiec ponownie stało się międzynarodowym centrum mobilności, a eksperci branży będą wymieniać opinie na temat innowacyjnych rozwiązań.


Dirk Hoffmann, dyrektor operacyjny Messe Berlin, był przed otwarciem pełen optymizmu: InnoTrans 2024 to wyjątkowa edycja, ponieważ przy całkowicie zajętych wszystkich halach wystawowych, terenie plenerowym i torowym oraz ogrodzie letnim targi są większe niż kiedykolwiek. To czyni je największymi targami, jakie kiedykolwiek odbyły się w Berlinie, a tym samym przypieczętowuje ich wyjątkową historię sukcesu. Zawsze idąc z duchem czasu, targi nadają właściwy ton, koncentrując się na elektryfikacji, cyfryzacji i zrównoważonym rozwoju.

Dr. Volker Wissing, Federalny Minister Cyfryzacji i Transportu dodawał: InnoTrans to ważny punkt w kalendarzu branży kolejowej, ponieważ oznacza innowację i postęp. Wysyła ważne impulsy, które mogą pomóc w przezwyciężeniu głównych wyzwań stojących przed sektorem. Szczególnie cieszę się, że InnoTrans po raz pierwszy w tym roku oferuje własną powierzchnię wystawienniczą poświęconą sztucznej inteligencji. Drzemie tu ogromny potencjał, zwłaszcza w czasach niedoborów wykwalifikowanej siły roboczej i rosnącego ruchu.

W tym roku InnoTrans cieszyło się także szczególnie dużym zainteresowaniem niemieckich polityków. W środę 25 września 2024 r. był federalny minister gospodarki Robert Habeck, burmistrz Berlina Kai Wegner oraz senator ds. transportu i środowiska Ute Bonde.

Wszystkie rynki świata w jednym miejscu. Łącznie na targach InnoTrans 2024 swoje najnowsze produkty i usługi zaprezentowało ponad 2940 wystawców z 59 krajów. Centrum wystawiennicze – 42 hale i powierzchnia 200 000 metrów kwadratowych brutto – było całkowicie zarezerwowane. Jeszcze na żadnych innych targach mobilności nie spotkało się tak wielu decydentów, działaczy i wizjonerów, aby wymieniać się pomysłami, przygotowywać oferty i finalizować inwestycje – powiedział Kerstin Schulz, dyrektor InnoTrans. Dzięki jednej wizycie na targach goście branżowi mają możliwość uzyskania bezpośredniego dostępu do wszystkich rynków na świecie. 32 międzynarodowe stowarzyszenia z 17 krajów i 27 firm transportowych z 15 krajów wzięły udział jako wystawcy w wiodących targach mobilności i techniki transportowej.

Najnowocześniejsza technologia skupiona na ochronie środowiska, bezpieczeństwie i komforcie. Odwiedzający targi obejrzeli 226 światowych premier w pięciu segmentach targów: Railway Technology, Railway Infrastructure, Public Transport, Interiors oraz Tunnel Construction. Produkty i usługi obejmowały lokomotywy zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi, wspierany przez sztuczną inteligencję algorytm rozkładów jazdy i wsiadanie bez barier w transporcie dalekobieżnym, a także folię antygraffiti na szkło. Wszystkie innowacje były specjalnie oznaczone na stoiskach i planach hal. 

Na ekspozycji plenerowej i torowej wystawcy zaprezentowali 133 nowe pojazdy o pionierskich funkcjach na ponad 3500 metrach bieżących torów. Siemens Mobility pokazało między innymi swój szybki pociąg Velaro przeznaczony dla Egiptu. Opracowany z myślą o ekstremalnych warunkach pogodowych, łączy w sobie elementy odporne na warunki pustynne z najwyższym poziomem komfortu pasażerów. Alstom zaprezentował pociąg regionalny Coradia Max™ dla Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen mbH (LNVG), który łączy architekturę jedno- i dwupoziomową. Firma pokazała także tramwaj Flexity™, najdłuższy tramwaj w Berlinie. Charakteryzuje się przestronnością, trwałością i innowacyjnymi systemami bezpieczeństwa, takimi jak system wspomagania wykrywania przeszkód (ODAS).

Stadler po raz pierwszy na targach InnoTrans pokazało publiczności RS ZERO. Pociąg przeznaczony do transportu regionalnego umożliwia jazdę bez emisji CO2 dzięki połączeniu zasilania wodorowego i akumulatorowego. Dzięki CITYLINK dla Saarbahn firma zaprezentowała także rozwiązanie w zakresie mobilności w ruchu miejskim. Tram-train połączy miasto i okolice bez konieczności przesiadania się. Firma Vossloh Rolling Stock był ze swoją lokomotywą hybrydową Modula BFC, która łączy napęd wodorowy i hybrydowy, zapewniając wydajny transport towarowy na różnych trasach.

Grupa DB Bahnbau oraz DB Engineering & Consulting zaprezentowali wielosensorową platformę 360 stopni (MSP). Łączy ona różne czujniki i technologie pomiarowe w jednym pojeździe gąsienicowym: mobilny system mapowania, składający się z globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS) i skanera laserowego, zapewnia trójwymiarową rejestrację powierzchni, kamera panoramiczna rejestruje obraz otoczenia 360°, a opcjonalny georadar umożliwia dodatkowy widok pod szyną.

Inne eksponaty na torze to szybki pociąg ETR1000 firmy Hitachi Rail, który jest kompatybilny z różnymi systemami zasilania w Europie, oraz szczególnie energooszczędny pociąg regionalny CINOVA firmy CRRC. Hyundai Rotem pokazał swój nowy tramwaj na wodorowe ogniwa paliwowe. Charakteryzuje się on cichą pracą, wysoką efektywnością energetyczną i szybkim tankowaniem.

Na wystawie autobusów w ogrodzie letnim goście branżowi mogli zobaczyć 11 autobusów z alternatywnymi napędami, prezentowanych podczas pracy na żywo na torze demonstracyjnym o długości 500 metrów. Po raz pierwszy w targach wzięła udział chińska grupa BYD, prezentując trzy autobusy, w tym e-bus B12, który ma zasięg aż 600 kilometrów. Węgierski producent Ikarus zaprezentował dwa autobusy elektryczne: najnowszą wersję V4 12-metrowego autobusu miejskiego – Ikarus 120e, a także 8-metrowy autobus elektryczny – Ikarus Midi-Bus. Innymi atrakcjami były na przykład: wodorowy autobus ARTHUR ZERO firmy ARTHUR BUS, E-Bus 3.0 firmy EBUSCO oraz autonomiczny autobus firmy Karsan. Tacy wystawcy jak SBRS i Mont-Ele pokazali swoje najnowsze rozwiązania w zakresie infrastruktury ładowania.

Dyskusja o tym, co będzie nas poruszało w przyszłości. Dzięki licznym dyskusjom panelowym najwyższej klasy oraz panelom eksperckim na aktualne i przyszłościowe tematy dotyczące mobilności, InnoTrans Convention od zawsze stanowi platformę wymiany na wysokim poziomie. Sercem wydarzenia są fora dialogu, które podczas targów odbywają się codziennie w palais.Berlin. Na ich czele stoją Stowarzyszenie Przemysłu Kolejowego w Niemczech (VDB), Niemieckie Forum Transportu (DVF), Stowarzyszenie Europejskiego Przemysłu Kolejowego (UNIFE), Stowarzyszenie Przemysłu Elektrycznego i Cyfrowego (ZVEI) oraz Stowarzyszenie Niemieckie Firmy Transportowe (VDV).

Oprócz forów dialogu InnoTrans daje od zawsze możliwość wymiany pomysłów na każdy temat. Niezależnie od tego, czy jest to Międzynarodowe Forum Designu, Międzynarodowe Forum Autobusowe, Międzynarodowe Forum Tunelowe, Forum Innowacji DB czy Forum Transportu Publicznego – goście branżowi zawsze mogą spodziewać się inspirujących prelegentów i ekscytujących dyskusji.

Młody, różnorodny, inkluzywny – program wspierający odzwierciedla trendy w zakresie mobilności. Program ramowy InnoTrans również oferował ekscytujące formaty. Swoją premierę miał w tym roku Railway Influencer Festival: 27 września 2024 r. w Marshall-Haus wybrani wystawcy mogli po raz pierwszy nawiązać kontakt z influencerami, blogerami i YouTuberami. Ponadto niezależne jury przyznało zwycięzcom nagrodę „Railway Influencer Award” w trzech kategoriach Best InnoTrans Video”, „Best Brand Video” oraz „Best Mobility Channel” na YouTube.

Inicjatywa Women in Mobility była gospodarzem lunchu w palais.Berlin we wtorek, 24 września 2024 r. w godzinach 12:30-14:30. Do Palomy Iribas Forcat, wiceprzewodniczącej zarządu Europejskiej Agencji Kolejowej (ERA), dołączyła Noemi Jiménez-Redondo, dyrektor ds. badań i innowacji w hiszpańskiej firmie CEMOSA.

W środę 25 września 2024 r. o godzinie 12.30 na stoisku EU-Rail odbyło się wręczenie nagrody „Women in Rail Award 2024”. Wyraża ona uznanie dla kobiet za wybitne osiągnięcia w sektorze kolejowym oraz działalność organizacji i firm, które utorowały drogę dla większej sprawiedliwości, różnorodności i równości w branży. Nagroda przyznawana jest w kategoriach „Women Empowerment”, „Przywództwo i mentoring” oraz „Badania i innowacje”.

Również w środę, 25 września 2024 w City Cube odbyło się Hospitality Forum. Forum organizowane przez International Rail Catering Group (IRCG) omawiało najnowsze trendy i innowacje w cateringu pokładowym pod hasłem „Train Catering – Designing the Future”.

Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwo w AI Mobility Lab. Rozwiązania cyfrowe zyskują coraz większe znaczenie w transporcie. Zwiększa to również ryzyko cyberataków. W ramach AI Mobility Lab w segmencie Public Transport w hali 7.1a InnoTrans po raz pierwszy zaoferowało własną powierzchnię wystawienniczą. 42 wystawców z 17 krajów zaprezentowało swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki, ochrony danych i cyberbezpieczeństwa – na przykład Google Cloud, CRRC Academy i Cisco. Firma Next Generation Robotics pokazała swoją nową multimodalną platformę robotyczną do automatycznej kontroli podwozi pojazdów szynowych. Wystawca Isarsoft przedstawił swoją technologię analizy wideo na bazie sztucznej inteligencji do planowania, eksploatacji i zapewnienia bezpieczeństwa. Punktem kulminacyjnym programu towarzyszącego był wykład eksperta ds. cyberbezpieczeństwa Mirko Rossa, dyrektora generalnego firmy Asvina.

Mobility+ dla płynnej pracy w sieci. Rośnie zapotrzebowanie podróżnych na elastyczność w poruszaniu się. Oferty transportu współdzielonego i na żądanie mają zatem coraz większe znaczenie w lokalnym transporcie publicznym. Na powierzchni wystawienniczej Mobility+ w hali 7.1c 34 firmy i stowarzyszenia transportowe zaprezentowały swoje uzupełniające oferty w zakresie mobilności, w tym niektóre światowe nowości. Oferta obejmuje systemy jazdy na żądanie, aplikacje mobilne i platformy umożliwiające wspólne przejazdy, a także rozwiązania umożliwiające pokonanie pierwszej lub ostatniej mili.

Młode talenty spotykają rekruterów. Firmy i młode talenty spotkały się w ramach InnoTrans Campus w hali 7.2c. W RecruitingLAB wystawcy zaprezentowali swoje firmy w krótkich prezentacjach. Menedżerowie HR nie powinni przegapić wydarzenia Eurailpress Career Boost, które odbyło się 25 września o godzinie 14:00, gdzie mieli okazję osobiście poznać wielu kandydatów.

Podczas Elevator Pitch na Scenie Talentów zaprezentowały się 22 osoby poszukujące pracy z pięciu różnych dziedzin zawodowych – każda przez 90 sekund. Spektrum sięga od specjalistów w dziedzinie technologii, inżynierii i IT, przez przedstawicieli zawodów operacyjnych, takich jak maszyniści czy operatorzy manewrowi, po specjalistów z zakresu kontrolingu, dyspozycji czy zakupów.

Nawiasem mówiąc, InnoTrans wspiera także młode talenty z całego świata. Stowarzyszenia krajowe i międzynarodowe oferują nagrody za szczególne osiągnięcia lub pomysły. Na targach InnoTrans 2024 pojawiło się 16 laureatów Career Award.

[ materiały Innotrans.de ]



« powrót
Biuro Brokerskie Omega