Nowy terminal pod Wrocławiem
DB Schenker daje większe możliwości klientom
DB Schenker przeniósł terminal z Wrocławia do Nowej Wsi Wrocławskiej. Inwestycja za ponad 45 mln złotych jest nową siedzibą oddziału operatora logistycznego w regionie.
Terminal DB Schenker, tuż przy autostradzie A4 i stosunkowo blisko wrocławskiego lotniska, to ponad dwukrotnie większy, niż działający dotychczas terminal przeładunkowy do obsługi towarów firm handlowych i produkcyjnych działających we Wrocławiu i w regionie Dolnego Śląska.
Nowa inwestycja zlokalizowana na działce o powierzchni blisko 7 hektarów jest jednym z ważniejszych ogniw europejskiej sieci logistycznej DB Schenker. Umożliwia płynne dostawy towarów klientów z różnych branż w systemie codziennych połączeń pomiędzy 17 terminalami w Polsce i w sieci międzynarodowej.
W całej Europie DB Schenker zarządza siecią 420 terminali. Ta inwestycja pozwala nam na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie tych połączeń oraz zapewnienie klientom szybkiego i bezpiecznego transportu międzynarodowego. - dodaje Janusz Górski.
Terminale logistyczne ze względu na potencjalny hałas nocnych przeładunków i wzmożony ruch drogowy nie należą do łatwych sąsiadów, dlatego firma sukcesywnie przenosi swoje obiekty poza miasta. Nowy oddział powstał poza miastem i z dala od gospodarstw domowych, co wpisuje się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ przez DB Schenker (UN Sustainable Development Goals).
Operator logistyczny kładzie nacisk na optymalizację procesów w duchu Lean, aby zapewnić odpowiednią jakość usług oraz najwyższe standardy bezpieczeństwa dla pracowników i dostawców, a także dla biznesu klientów.
Nowoczesny terminal pozwoli nam nie tylko terminowo obsłużyć większą liczbę przesyłek, ale również zagwarantować jeszcze lepszą obsługę naszym klientom. Nowa inwestycja wzmacnia naszą silną pozycję w regionie. - mówi Janusz Górski, CEO North & East Europe w DB Schenker.
Wrocławski oddział DB Schenker jest ergonomicznie zaprojektowany, z halą terminalową wyposażoną w elektryczne wózki widłowe i nowoczesną akumulatorownię. Kuchnia z kucharzem, pokój odpoczynku dla pracowników, wygodne pomieszczenie socjalne dla kierowców, a także stacja dla rowerów i zorganizowany dowóz pracowników z Wrocławia to elementy, które wpływają na atrakcyjność miejsca pracy. W obiekcie zastosowano też rozwiązania proekologiczne, takie jak kolektory słoneczne podgrzewające wodę użytkową i urządzenia grzewczo-wentylacyjne pozwalające na odzysk ciepła. Wydajny zbiornik na deszczówkę o pojemności 6500 litrów oznacza oszczędność wody z lokalnego wodociągu. Wykorzystanie lamp LED-owych ponad dwukrotnie zmniejszy użycie energii elektrycznej, a emisja CO2 zostanie ograniczona o blisko 230 ton rocznie. Ponadto obiekt wyposażono w strefowe sterowanie światłem, co pozwoli zredukować natężenie oświetlenia i pobór mocy nawet o 60%.
Dzięki tym rozwiązaniom DB Schenker będzie mógł ubiegać się o Certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod), który jest stosowaną w Europie metodą oceny budynków pod kątem ich ekologiczności. W trakcie weryfikacji oceniania jest m.in. jakość rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania obiektu oraz wydajności energetycznej budynku. Dotychczas certyfikaty BREEAM w polskiej sieci DB Schenker zdobyły nowo wybudowane terminale pod Białymstokiem, Olsztynem i Zieloną Górą.
Podczas oficjalnego otwarcia terminalu DB Schenker przygotował specjalną niespodziankę dla gości. Została odsłonięta figurka krasnala Logistyka zaprojektowana przez Tomasza Moczka, wrocławskiego artysty, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska i jej okolice słyną z wielu krasnali, które przed laty pojawiły się na ulicach. Krasnal Logistyk trzyma nad głową tablicę przedstawiającą środki transportu wykorzystywane w biznesach przez DB Schenker.
Ciekawostki na temat terminalu DB Schenker w Nowej Wsi Wrocławskiej
- Kwota inwestycji wyniosła ponad 45 mln złotych.
- Nowy terminal zlokalizowany jest przy węźle autostrady A4, przy skrzyżowaniu dróg A4, E67 i A8 – Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.
- Nowa inwestycja zlokalizowana na działce o powierzchni blisko 7 hektarów jest jednym z ważniejszych ogniw europejskiej sieci logistycznej DB Schenker.
- Inwestycja obejmuje 8000 mkw. powierzchni operacyjnej i 1300 mkw. biurowej. To ponad dwukrotnie więcej w porównaniu z funkcjonującym dotychczas terminalem o powierzchni 3200 mkw.
- W nowym terminalu znajduje się 109 bram do jednoczesnej obsługi samochodów.
- Obiekt został wyposażony w oświetlenie typu LED oraz system dynamicznego sterowania (natężenie oświetlenia dostosowywane jest do obecności światła wpadającego przez świetliki). Pozwoli to zredukować natężenie oświetlenia i pobór mocy nawet o 60%.
- Nowy terminal został wyposażony w kolektory słoneczne, które podgrzewają wodę, a w kotłowni zamontowano piec kondensacyjny.
- Woda zgromadzona w zbiorniku na deszczówkę o pojemności 6500 litrów jest wykorzystywana do toalet w budynku biurowym.
- Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe jest prawie dwukrotne zmniejszenie zużycia energii, redukcja emisji dwutlenku węgla o 230 ton rocznie i oszczędność 3 tys. litrów wody dziennie.
[ info prasowe DB Schenker ]
« powrót