Odpowiedzialnie i bezpiecznie
Transport substancji chemicznych – kontrola i nadzór przede wszystkim
Bezpieczny i sprawny przewóz towarów niebezpiecznych wymaga szczególnej wiedzy i doświadczenia fi rm transportowych. Przewożone ładunki mają często właściwości toksyczne, palne, żrące a także wybuchowe, a ich nieodpowiednie przewożenie wiąże się z ryzykiem zdarzeń tragicznych w skutkach, nie tylko dla osób, ale również dla środowiska naturalnego.
Ten szczególny rodzaj transportu podlega coraz bardziej zaostrzonym regulacjom prawno-formalnym. Większość z tych obwarowań wynika z przyjętych procedur państwowych i międzynarodowych, w tym m.in. umowy dotyczącej drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych ADR.
Zasady. Wspomniany dokument niezwykle precyzyjnie defi niuje zasady przewozu towarów niebezpiecznych, określając wszelkie obowiązki, przede wszystkim związane z warunkami przewozu, załadunku i rozładunku towarów niebezpiecznych, technicznymi wymaganiami pojazdów oraz wymogami dotyczącymi przeszkolenia członków załogi jednostki transportowej. Od 2003 r. na jego mocy każda fi rma zajmująca się przewozem towarów niebezpiecznych jest zobowiązana zatrudnić DGSA, czyli doradcę w zakresie ADR. Konwencja, nowelizowana co dwa lata, ujednolica procedury wyznaczając standardy dla firm transportowych uczestniczących w łańcuchu logistycznym dla przemysłu materiałów niebezpiecznych.
Coraz większe oczekiwania. Odgórne regulacje to jednak nie jedyne bariery dla przewoźników świadczących usługi dla sektora chemicznego. Ten dynamicznie rozwijający się segment rynku systematycznie nakłada kolejne, coraz to wyższe, wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa transportu. Firmy chemiczne tworzą własne przepisy, które wybiegają poza ogólne uregulowania i tym samym sprawiają, że oczekiwania, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przewozu, są z każdym rokiem coraz większe. Istnieje duża liczba audytów, częste sprawdzanie procedur i ocena postępowania wewnątrz fi rm realizujących transport dla sektora chemicznego. Wymogi. Z uwagi na specyfi kę transportu towarów niebezpiecznych konieczne jest systematyczne poszukiwanie możliwości zwiększania kontroli i nadzoru nad ich przewozem. Prowadzenie z sukcesem działalności na tak wymagającym rynku wymaga znajomości nie tylko procedur przewozowych oraz regulacji celnych, ale przede wszystkim umiejętności spełnienia najwyższych wymagań technicznych. Jest to bardzo istotne w przewozie chemii płynnej, również z uwagi na fakt, że ze względu na swoje właściwości istotna część produkcji musi być transportowana w odpowiedniej temperaturze. Przy przewozach tak wymagających, jak te dotyczące chemii, należy skrupulatnie przestrzegać wymogów wynikających z konwencji ADR oraz procedur ISO i SQAS. Niezbędny jest restrykcyjny nadzór na każdym etapie procesu logistycznego oraz pełna kontrola jakości, zarówno procesów logistycznych, jak i jednostek transportowych czy sprzętu roboczego, kwalifikowanego do tego typu transportu. Niezwykle istotne jest również ciągłe podnoszenie kwalifi kacji kadry oraz kierowców.
Obowiązek spełnienia restrykcyjnych norm prawnych oraz rynkowych wymogów skutecznie ogranicza dostęp do rynku chemicznego fi rmom, które nie posiadają odpowiednich kompetencji. Dlatego też „pomarańczowy romb” na środku jednostki transportowej nie powinien kojarzyć się z niebezpiecznym towarem, ale z odpowiedzialnym transportem, ponieważ jest on symbolem potwierdzającym jakość i bezpieczeństwo.
« powrót