Program rozwoju ODW – analizy ekonomiczne i techniczne
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. uruchomiły kolejne etapy przygotowania Programu rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Po zakończeniu analiz hydrologicznych rozpoczęły się studia techniczne i ekonomiczne. Wykonawcami będą Politechnika Wrocławska i EY.
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczyna realizację projektu "Wsparcie polityki rozwoju śródlądowych dróg wodnych w świetle nowego Prawa Wodnego", który jest finansowany ze środków Programu Wsparcia Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej.
Celem projektu jest opracowanie analizy kosztów i korzyści dla modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz przygotowanie strategii komunikacji. Zadanie będzie realizowała firma doradcza EY. Umowa została podpisana 8 sierpnia 2018 z Komisją Europejską, która na wniosek ministerstwa finansuje to z unijnego programu wsparcia reform strukturalnych.
Analiza kosztów i korzyści to jeden z kluczowych dokumentów na etapie przygotowania studium wykonalności dla każdego projektu inwestycyjnego. Zgodnie z harmonogramem jej wyniki będą znane za rok.
Z kolei 31 VII Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. rozpoczął realizację projektu badawczego w zakresie poprawy żeglowności rzeki Odry. W jego ramach zostaną przygotowane dwa opracowania techniczne: „Koncepcja badawczo-techniczna modernizacji skanalizowanego odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej do klasy żeglowności Va” oraz „Badawcze wytyczne dla projektowania stopni wodnych na Odrze swobodnie płynącej, planowanych w celu uzyskania drogi wodnej o klasie żeglowności Va”. Wykonawcą analiz będzie Politechnika Wrocławska.
Projekt jest efektem biznesowej współpracy między Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Grupą Azoty (która posiada swoje zakłady w Kędzierzynie-Koźlu i Policach) oraz Polską Żeglugą Morską.
Opracowane w ramach projektów dokumenty będą stanowić istotny wkład w przygotowaniu Programu rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej, który będzie gotowy na koniec 2019 r.
« powrót