Pyrzowice coraz atrakcyjniejsze logistycznie
W pobliżu lotniska powstają tereny KSSE
Na ukończeniu są prace związane z powiększeniem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o 25-hektarową działkę przy lotnisku w Pyrzowicach. To właśnie sąsiedztwo lotniska ma być magnesem dla firm logistycznych.
Port lotniczy w Pyrzowicach należy do jednych z największych pracodawców w woj. śląskim. W podkatowckim lotnisku i 50 firmach, które w nim działają, pracuje już prawie 3 tys. osób. Przedstawiciele KSSE podkreślają, że włączenie przylotniskowych terenów do specjalnej strefy ekonomicznej przełoży się na ożywienie logistyczne Pyrzowic.
Potencjał logistyczny. Śląski port lotniczy ciągle powiększa swój potencjał przewozowy – nie tylko pasażerski, lecz także towarowy. Zajmuje on pierwsze miejsce wśród regionalnych lotnisk, w przewozach cargo. Ustępuje tylko Okęciu. W zeszłym roku odprawił ponad 16 tys. t towarów. Obecnie trwa w nim budowa nowego terminalu cargo. Będzie on trzy razy większy niż stary – 10 tys. m2 powierzchni użytkowej, przeznaczonej na sortownie i magazyny oraz 2 tys. m2 biurowej. Ma już najemców na 75% powierzchni. To największe firmy kurierskie działające w katowickim porcie – DHL Express, UPS i FedEx.
Nowy terminal zostanie otwarty pod koniec maja tego roku. Obok powstał już duży parking i drogi dojazdowe. Jego budowa to jeden z kluczowych elementów planu, który zakłada rozszerzenie KSSE o 25-hektarową działkę znajdującą się obok lotniska, w Mierzęcicach. Obecnie trwa, prowadzone przez Ministerstwo Rozwoju, rozpatrywanie tego projektu. Nie jest jeszcze znana dokładna data, ale wiadomo, że prace są już w końcowej fazie procedowania – wyjaśnia Piotr Wojaczek, prezes KSSE.
Wojaczek podkreśla, że dostęp do portu lotniczego i dróg to jedno z głównych kryteriów, którym przy wyborze lokalizacji kierują się inwestorzy. Zaznacza, że leżące w sąsiedztwie Pyrzowic Mierzęcice doskonale spełniają te warunki. Tereny w Mierzęcicach, o część których ma zostać poszerzona strefa, to lokalizacja, która nie ma sobie równych nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Decyduje o tym położenie w sąsiedztwie głównych szlaków komunikacyjnych województwa – drogi S1 i autostrady A1 oraz tuż przy Katowice Airport. Lokalizacja tego terenu posiada wiele atutów cenionych przez branże, dla których logistyka staje się kluczowym kryterium doboru lokalizacji inwestycji.
To właśnie tam, gdzie funkcjonują specjalne strefy ekonomiczne jest też większą aktywność przedsiębiorców, którzy tworzą dodatkowe miejsca pracy. Wyższy jest też poziom PKB, a stopa bezrobocia jest od 2,3% do 2,9% niższa.
Stawka na intermodal. Przed dwoma laty Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza Pyrzowicami, podpisało porozumienie o współpracy ze Śląskim Centrum Logistyki w Gliwicach i Euroterminalem Sławków. Współpraca ma na celu stworzenie zintegrowanego systemu transportowego w woj. śląskim, obejmującego transport drogowy, kolejowy, lotniczy i śródlądowy, co ma zapewnić zrównoważony rozwój transportu intermodalnego.
Ale to nie jedyne działania logistyczne wokół Pyrzowic. Poznańska spółka Invest-Plan-Beta zapowiedziała budowę, mającego kosztować 300 mln euro, centrum logistyczno – handlowego w pobliżu lotniska o nazwie „Pyrzowice Airpot Park – Logistics Industry Trade Offices”. Ma je sfinansować chiński inwestor. Obiekt ten będzie położony 2 km od lotniska i 1 km od węzła autostrady A1 i trasy S1.
« powrót