Pyrzowice idą na rekord
Rok 2018 ma się zamknąć liczbą 4,8 mln odprawionych podróżnych
Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach w ciągu 9 miesięcy tego roku odprawił niespełna 4 mln pasażerów. To prawie 845 tys. podróżnych więcej niż w całym 2017 r. Według szacunków na koniec roku 2018 ma ich być 4,8 mln.
Dzięki dynamicznemu rozwojowi segmentu ruchu czarterowego i wyraźnemu, stabilnemu wzrostowi połączeń regularnych wiemy już, że osiągniemy prognozowany cel liczby obsłużonych w 2018 r. pasażerów - będzie ich rekordowe 4,8 mln - oszacował Artur Tomasik prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL).
Poprawia się także infrastruktura okołolotniskowa w Pyrzowicach. Poza budową linii kolejowej (pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu PGT), powstanie również druga jezdnia drogi S1 łączącej port z popularną Gierkówką. Lotnisko zyskało też nowy hotel.
Lotnisko w Pyrzowicach od 27 miesięcy notuje wzrost liczby odprawianych pasażerów, ustanawiając kolejne rekordy w tym zakresie. Dotyczy to również września, kiedy w podkatowickim porcie obsłużono ponad 603 tys. pasażerów. To blisko 25% więcej niż w tym samym okresie 2017 r. W segmencie czarterowym wzrost przekroczył z kolei 30%, a w ruchu regularnym 18%.
I tak, ogółem od początku roku do końca września, z lotniska skorzystały dokładnie 3 mln 977 tys. 892 osoby - prawie 845 tys. więcej niż w porównywalnym okresie 2017 r., co oznacza wzrost liczby pasażerów o 27% W całym ubiegłym roku pyrzowicki port obsłużył 3 mln 892 tys. 941 podróżnych.
Jak skomentował prezes Tomasik, w miesiącach letnich wzrost ruchu napędzany był ruchem czarterowym; podobnie było we wrześniu. Po raz pierwszy w dziewiątym miesiącu roku z naszej siatki połączeń skorzystało ponad 600 tys. podróżnych. Motorem wzrostu był ruch czarterowy. Z każdym sezonem wakacyjnym biura podróży dłużej oferują wyloty do najpopularniejszych miejsc wypoczynku takich jak Turcja, Grecja czy Bułgaria – wyjaśnił.
Będzie druga jezdnia. Dobrą wiadomością dla lotniska w Pyrzowicach jest także fakt, iż do 2022 r. zostanie wybudowana druga jezdnia drogi do niego, co zapewnić ma szybszy i bezpieczniejszy dojazd. Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybrał niedawno wykonawcę budowy drugiej jezdni 9,7 km drogi ekspresowej S1, która łączy węzeł Podwarpie przy „gierkówce” z portem lotniczym.
Jezdnię wybuduje konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau z Hiszpanii. Inwestycja ta kosztować będzie 121 mln zł. Umowa zostanie podpisana w I kwartale 2019 r., a tego samego roku rozpoczną się prace budowlane.
Hotel Moxy. Szersza droga dojazdowa powstanie najpóźniej za cztery lata natomiast już teraz lotnisko może pochwalić się hotelem, który wybudowała i otworzyła Spółka Chopin Airport Development. Trzygwiazdkowy, lifestyle'owy hotel Moxy powstał w 14 miesięcy i kosztował 30 mln zł. Należy on do grupy Marriott International i ma 100 pokoi rozmieszczonych na pięciu kondygnacjach, mogących przyjąć jednorazowo 200 gości. Ciekawostką jest iż obiekt ma akcenty śląskie - windy są stylizowane na wzór tych w kopalniach węgla kamiennego, w pokojach są ozdobne napisy w gwarze śląskiej, a w lobby gości wita górniczy wagonik.
W otwarcie hotelu udział wzięli: Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Mariusz Szpikowski, prezes PPL i lotniska Chopina, Artur Tomasik (prezes GTL) oraz Gheorghe Marian Cristescu, prezes zarządu Chopin Airport Development. Spółka ta inwestuje w kolejne hotele Moxy, które budowane są przy lotniskach w Rzeszowie oraz w Poznaniu – w przyszłym roku zostaną oddane do użytku.
Prezes Szpikowski zwrócił uwagę, że „wzrost liczby pasażerów korzystających z polskich lotnisk i kolejne rekordy przez nie ustanawiane mają realny wpływ na zainteresowanie hotelami otaczającymi polskie porty lotnicze”.
« powrót