LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 listopada 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plSinusoida w transporcie AGD w okresie pandemii
Logistyka

Sinusoida w transporcie AGD w okresie pandemii

SC

Jak wynika z analizy GfK (Growth from Knowledge), platformy internetowej w zakresie konsultingu dla branży dóbr konsumenckich, w okresie pandemii globalny rynek małego AGD (wykluczając Amerykę Północną i RPA) wzrósł w ujęciu wartościowym o 8,6 %. Natomiast segment dużego AGD wykazał jednakowej wysokości spadek.


Marzena Siudak, specjalista z działu AsstrA HiTech Logistics   |   Fot. AsstrA

Związane jest to ze zmianą stylu życiu podczas koronakryzysu, przejściem w tryb home office, a co za tym idzie – szukaniem sposobów na skrócenie czasu wykonywania codziennych czynności.

Małe artykuły gospodarstwa domowego obejmują m.in. blendery, czajniki, tostery czy roboty kuchenne. Do dużych natomiast zaliczamy takie sprzęty jak klimatyzatory, zamrażarki, pralki i kuchenki mikrofalowe.

Zakłócenia w początkowej fazie pandemii związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw wykazały tendencje do tworzenia domowych zapasów żywności, w tym towarów z długim terminem ważności oraz produktów mrożonych. To z kolei znalazło odzwierciedlenie we wzroście sprzedaży zamrażarek.

Po obniżeniu dynamiki robienia zakupów na zapas nastąpił wzrost sprzedaży urządzeń do przygotowywania posiłków w czasie lockdownu. Rozluźnienie restrykcji utrzymało tendencje do przyrządzania i spożywania potraw w domu. Sprzęty do przygotowywania żywności wzrosły o 24,8 proc. w ujęciu wartościowym. W czerwcu 2020 r. sprzedaż zarówno małego jak i dużego AGD na świecie odnotowywała dwucyfrowe wzrosty, co przełożyło się na zwiększoną liczbę dostaw.

Marzena Siudak, specjalista z działu AsstrA HiTech Logistics, zauważyła większy popyt na transport sprzętu AGD i RTV ze strony Klientów grupy kapitałowej w drugiej połowie ubiegłego roku w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami.

W październiku realizowaliśmy kolejowy przewóz artykułów gospodarstwa domowego po raz pierwszy na trasie Chiny-Węgry. Nowe możliwości przewozowe były możliwe dzięki otwarciu biura AsstrA w Budapeszcie w marcu 2020. Eksperci z węgierskiego oddziału kontrolowali transport ze strony technicznej, natomiast do moich zadań należało uzyskanie niezbędnych dokumentów i wynegocjowanie stawki dla jednego z większych Klientów działających w przemyśle wysokiej technologii - opowiada Marzena Siudak.


Vladislav Martin, kierownik działu kolejowego w AsstrA dla regionów UE i Chin   |   Fot. AsstrA

26 października kontener transportowy 40’HC wyruszył z chińskiego Beijiao na Węgry do miejscowości Soskut z ponad 1 000 sztuk mikrofalówek. Odprawa celna sprzętu odbyła się na Słowacji w mieście Dunajska Streda, po czym po 3 tygodniach towar dotarł do odbiorcy końcowego, pokonując około 9 000 km.

Według odgórnych ustaleń rządowych i w celu zapewnienia bezpieczeństwa chińskie stacje kolejowe nie przyjmują urządzeń, które zawierają baterie lub akumulator. Z uwagi na fakt, że transport był realizowany dla dużego chińskiego Klienta korporacyjnego oraz dzięki ekspertom AsstrA, udało się zrobić wyjątek i zorganizować terminową dostawę - dodaje Vladislav Martin, kierownik działu kolejowego w AsstrA dla regionów UE i Chin.

[ materiały AsstrA ]



« powrót
Biuro Brokerskie Omega