Śląskie buduje kolejne magazyny do wynajęcia
...i lideruje w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej
Na Śląsku budowanych jest obecnie sześć nowych magazynów do wynajęcia o łącznej powierzchni 135 tys. m2. W regionie obiekty tego typu liczą już ponad 1,9 mln m2. To daje Śląskowi pierwsze miejsce nie tylko w Polsce, ale także czołowe w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wspomnianych wcześniej sześć projektów realizowanych jest w Sosnowcu (57 tys. m2), Rudzie Śląskiej (35 tys. m2), Gliwicach (33 tys. m2) i Tychach (11,5 tys.m2). Aż 88% z tej powierzchni jest już zabezpieczona umowami najmu.
Wysoki wskaźnik wynajęcia. Jak wynika z raportu firmy Jones Lang LaSalle (JLL), wskaźnik powierzchni niewynajętych na Górnym Śląsku nie ulegał znaczącym wahaniom w trakcie roku i na koniec grudnia 2016 r. wynosił tylko 7,2%. Najwięcej dostępnej do wynajęcia powierzchni jest w Sosnowcu (36 tys. m2), Gliwicach (36 tys. m2) i Chorzowie (21 tys. m2).
To głównie dzięki niskim cenom gruntów Górny Śląsk pozostaje jednym z najbardziej konkurencyjnych terenów pod inwestycje logistyczno-produkcyjne w Polsce. Ceny za grunty przemysłowe wynoszą tam od 80 do 200 zł/m2. Dla porównania w regionie krakowskim stawki wynoszą od 80 do 300 zł/m2, a we wrocławskim od 120 do 200 zł/m2.
Pożądane Śląskie. Śląsk i Zagłębie, obok okolic Warszawy, Poznania, Wrocławia, to najbardziej pożądana przez deweloperów lokalizacja na magazyny logistyczne. - Liczna już w Polsce grupa deweloperów prowadzi bieżące badania rynku i wciąż ich wyniki wskazują, że najłatwiej można wynająć nowe powierzchnie magazynowe, a tym samym osiągnąć godziwy zysk, w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, na Górnym Śląsku i w Polsce Centralnej. Z punktu widzenia logistycznego są to bowiem najdogodniej położone tereny w Polsce, na które przypada ponad 92% całkowitej podaży powierzchni magazynowych – wylicza prof. Janusz Neider, z Uniwersytetu Gdańskiego.
Centra logistyczne na Śląsku i w Zagłębiu powstaje na dawnych terenach górniczych. Górny Śląsk zachwala również Mateusz Iłowiecki senior consultant JLL. – Region ten jest bardzo konkurencyjny dzięki dużej populacji i znacznej powierzchni, oferuje atrakcyjne możliwości inwestycyjne, które w innych regionach stają się problemem. Poza tym jego główną zaletą są stosunkowo tanie i duże grunty inwestycyjne oraz dostęp do siły roboczej.
Inną zaletą regionu śląskiego jest dobra i gęsta infrastruktura komunikacyjna – Dlatego od lat środek ciężkości krajowej logistyki przesuwa się w kierunku południe-południowy zachód, w którym bryluje Śląsk – wyjaśnia doc. dr inż. Ireneusz Fechner z Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.
« powrót