LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 listopada 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plW ciągu dekady – 15 parków logistycznych
Logistyka

W ciągu dekady – 15 parków logistycznych

Krzysztof Koprowski

Podsumowaniu 10 lat działalności w Europie Centralnej oraz planom na przyszłość poświęcona była 31 III konferencja prasowa, w której główne role odegrali: przybyły z Anglii David Sleath – dyr. generalny Segro oraz Magdalena Szulc – dyr. tej firmy na Europę Centralną.


10-lecie Segro   |   Fot. Krzysztof Koprowski

Segro istnieje na rynku światowym od prawie 100 lat i jest znanym zarządcą i deweloperem nowoczesnych powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych. Firma oferuje obiekty dla klientów niemal ze wszystkich sektorów gospodarki. Jej nieruchomości zlokalizowane są w obrębie ważnych gospodarczo i dużych aglomeracji oraz węzłów komunikacyjnych (takich jak porty czy lotniska) 10 krajów Europy, m.in. Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Polska nr 1. Od 10 lat spółka posiada nieruchomości również w regionie Europy Centralnej – w Polsce i Czechach. W ciągu dekady dostarczyła na ten rynek prawie 1,2 mln m2 powierzchni o łącznej wartości 860 mln euro; w naszym regionie z jej usług korzysta już 160 klientów.

W Polsce portfel firmy stanowi ponad 10% rynku, dzięki czemu jest ona drugim co do wielkości graczem. Co ciekawe, rozwój polskiej firmy leży głównie na barkach... kobiet, co podkreślał i chwalił brytyjski gość spotkania. Pierwszym parkiem logistycznym był Stryków, obecnie jest ich już 15 w 8 lokalizacjach. W tej szybkiej ekspansji bardzo pomógł rozwój infrastruktury w naszym kraju, szczególnie dróg i magazynów. Przyszłość – to szybki rozwój i postępująca za nim obsługa handlu elektronicznego (e-commerce). Rynek ten wymusza rozwój centrów dystrybucyjnych i logistycznych dla firm kurierskich. Przy tym liczba centrów raczej nie będzie już rosła, za to zwiększać się będzie powierzchnia obiektów już istniejących.

Rozbudowa portfela. Strategia spółki zakłada – jak powiedział podczas spotkania z dziennikarzami David Sleath – rozbudowę portfela nieruchomości w Europie Centralnej poprzez selektywne zakupy nowych aktywów, a także rozwój dotychczasowych inwestycji w strategicznych lokalizacjach.

Firma stale zwiększa wielkość portfela nieruchomości – zarówno poprzez realizację projektów deweloperskich, jak i poprzez zakup już istniejących obiektów. Równolegle, z myślą o zapewnieniu klientom kompleksowej obsługi, spółka samodzielnie zarządza swoimi budynkami.

Na miarę potrzeb. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się zarówno standardowe obiekty typu big box, jak i nieruchomości skrojone na miarę potrzeb tzw. build-to-suit (BTS). W 2010 r. firma wprowadziła na rynek inwestycje typu small-business-unit (SBU), stanowiące odpowiedź na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw.

Spółka zapewnia dedykowane rozwiązania dla klientów różnych branż. Powierzchnie specjalistyczne, czyli obiekty typu BTS, są dobrze dopasowane do specyfiki działalności prowadzonej przez najemców. Przykładowo, magazyny stosowane w branży FMCG uwzględniają powierzchnie z kontrolą temperatury dedykowaną produktom spożywczym. Innym typem obiektu są terminale przeładunkowe służące firmom kurierskim i logistycznym – budynki o charakterystycznym, wydłużonym kształcie, niższej wysokości, wyposażone w dużą liczbę doków i bram kurierskich. W branży motoryzacyjnej dodatkowymi urządzeniami i instalacjami dostarczanymi przez dewelopera mogą być suwnice, instalacja zasilania technologii oraz fundamenty i kanały technologiczne. Powierzchnię można dostosować nie tylko pod kątem operacyjnych i ekologicznych wymagań klienta, lecz również uwzględniając oczekiwania wynikające z kultury organizacji.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega