LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 listopada 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plW styczniu ruszy lotnisko w Szymanach
Transport lotniczy

W styczniu ruszy lotnisko w Szymanach

I połączenie kolejowe do lotniska

Janusz Mincewicz

W styczniu 2016 r. z lotniska w podolsztyńskich Szymanach wystartuje pierwszy samolot pasażerski. Będzie to samolot linii Sprint Air, który poleci do Berlina.


Wraz z uruchomieniem połączeń lotniczych zacznie kursować szynobus na wyremontowanej linii Olsztyn Główny-Lotnisko Szymany, która kosztowała 61 mln zł.

Pierwsze loty do Berlina i Krakowa. Pasażerowie z i do portu, który powstał na bazie lotniska wojskowego, będą mogli dojechać szynobusem mieszczącym 107 podróżnych. Czas podróży z Olsztyna do lotniska w Szymanach to ok. godziny. Szynobus będzie jeździł z prędkością 110 km/godz.

Pierwszy pociąg z Olsztyna odjeżdżać będzie o 6:20, by być w Szymanach o godz. 7:22. Jego pasażerowie zdążą na odprawę i wylot do Berlina iKrakowa, bo oba samoloty startują o godz. 8:30. Wylot z Berlina zaplanowano natomiast na godz.15:30, a z Krakowa godzinę później. Podróżni będą mogli wrócić do Olsztyna szynobusem, który odjedzie z lotniska o godz. 18:38, by na miejscu być o 19:31. Dodatkowe rejsy szynobusu zaplanowano też z Olsztyna o 14:18 (dojazd z lotniska o 15:14), oraz w niedzielę o 16:30 (pociąg na lotnisku będzie o 17:30). Z lotniska będzie też można wrócić w niedzielę o 21:07. W Olsztynie pociąg będzie o 22:00.

Modernizacja linii Olsztyn–Szymany kosztowała 61 mln zł. Znaczna część środków na tą inwestycję, zrealizowaną przez firmę NDI, obejmowała także budowę Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) na stacji w Szczytnie, które usprawni zarządzanie ruchem kolejowym z Olsztyna do Szyman.

Na całym odcinku linii nr 219 Olsztyn–Szczytno (44 km) oraz na stacji Szczytno na linii nr 35 (1 km) położono nowe tory. Wyremontowano również 10-kilometrowy odcinek linii nr 35 ze Szczytna do Szyman. Przebudowano perony i wymieniono nawierzchnię na 37 przejazdach kolejowo-drogowych. Projekt rewitalizacji połączenia Olsztyn–Szczytno–Szymany był współfinansowany ze środków RPO Warmii i Mazury 2007-2013.

Obecnie mieszkańcy województwa warmińsko – mazurskiego, by polecieć w świat i do Europy, muszą korzystać z lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie. Władze województwa podkreślają, że lotnisko w Szymanach będzie jedynym w północno-wschodniej Polsce. To lotnisko wbudowaliśmy nie tylko dla mieszkańców Warmii i Mazur, ale także liczymy na podróżnych z Podlasia a nawet z części woj. mazowieckiego. Przewagą tego portu mają stać się turyści, którzy przyjadą na Warmię i Mazury. Dlatego kompleksowa oferta lotnicza będzie skierowana także do nich – wyjaśniają.

Sceptycznie do nowego lotniska w Szymanach odnosi się ekspert lotniczy Cezary Orzech. Obawia się czy nie podzieli ono losu portu w Radomiu. Dlaczego? Gdy międzynarodowe lotnisko regionalne nie obsługuje rocznie milion pasażerów, to generuje straty, bo koszty jego utrzymania są bardzo wysokie – wyjaśnia. Ale jest nadzieja, że znajdzie się milion mieszkańców z Wamii i Mazur oraz Podlasia, którzy będą korzystać z podolsztyńskiego lotniska. Jednak, aby tak się stało, musi ono mieć bogatą ofertę połączeń.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega