W Szwecji elektrycznie
Svealandstrafiken – operator transportu publicznego w szwedzkim mieście Västerås, podjął decyzję o zelektryfikowaniu swojej floty autobusów miejskich. Spółka zamówiła dziesięć elektrycznych, przegubowych autobusów Volvo 7900 Electric Articulated, z opcją zakupu kolejnych siedmiu.
Wszystkie zostaną wyprodukowane i dostarczone z wrocławskiej fabryki Volvo. Pierwszy z nowych autobusów zacznie wozić mieszkańców Västerås pod koniec lata 2021 roku.
W ciągu ostatniego roku szwedzkie miasta Göteborg, Malmö i Jönköping, a także norweskie Bodö, Drammen i Ålesund oraz duńskie Århus zdecydowały, by we współpracy z Volvo Buses wprowadzić do transportu publicznego autobusy elektryczne i zamówiły ich we wrocławskiej fabryce ponad 320. Teraz do tego grona dołącza miejscowość Västerås. Lokalny operator - spółka Svealandstrafiken - podjęła decyzję o przyspieszeniu działań zmierzających do elektryfikacji taboru autobusów miejskich.
Umowa zawarta z Volvo Buses może być postrzegana jako początek zmian w zakresie paliwa stosowanego w naszych autobusach miejskich – z biogazu przechodzimy na elektryczność - mówi Peter Liss, Prezes Svealandstrafiken.
Przejście na napędzane elektrycznie, ciche i bezemisyjne autobusy stwarza nowe możliwości w zakresie kształtowania tras, wpływa też korzystnie na środowisko miejskie. Brak spalin i zakłócającego spokój hałasu spowodują, że przystanki autobusowe będą mogły być zlokalizowane tam, gdzie dotąd było to niemożliwe, np. wewnątrz budynków, przy szpitalach i w centrach handlowych.
Fakt, że Svealandstrafiken oraz wiele innych szwedzkich i europejskich operatorów wybrało nasze zelektryfikowane autobusy miejskie, to dowód zaufania do naszych produktów i naszego doświadczenia w zakresie elektryfikacji transportu publicznego. Wspólnie dążymy do poprawy jakości życia w miastach i zmniejszenia wpływu na klimat i środowisko - powiedział Håkan Agnevall, Prezes Volvo Buses.
Niski poziom hałasu i brak wibracji silnika sprawiają, że podróż autobusem jest przyjemniejsza dla pasażerów, mniej uciążliwa dla osób mieszkających przy trasie autobusu czy przystankach, jest też łatwiejsza i mniej męcząca dla kierowcy. Wprowadzanie autobusów elektrycznych skutkuje wyraźną poprawą warunków pracy naszych kierowców - potwierdza Geert Schaap, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju i Innowacji w Svealandstrafiken.
Zamówienie z Västerås obejmuje autobusy przegubowe Volvo 7900 Electric Articulated, mogące pomieścić do 120 pasażerów. Wszystkie zostaną wyprodukowane w Polsce, we wrocławskiej fabryce Volvo. Pierwszy pojawi się na ulicach Västerås za około rok, kolejne - sukcesywnie - do lipca 2022 roku. Będą kursowały w centralnej części miasta i będą w stanie przejechać ok. 200 km pomiędzy ładowaniem baterii w zajezdniach.
Svealandstrafiken otrzymała grant unijny z CEF (Connecting Europe Facility), by pokryć część kosztów związanych z przejściem z autobusów zasilanych biogazem na pojazdy elektryczne.
[ materiały Volvo Buses ]
« powrót